preskoči na sadržaj

II. Osnovna škola Varaždin

Login
Tražilica
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Radno vrijeme škole

Ponedjeljak - Petak

7.00 - 15.00

Human Rights Education

Projekt Edukacija o ljudskim pravima međunarodni je  projekt  u kojem su partneri  6 različitih škola s glavnim ciljem poboljšanja razina inovativnih praksi u obrazovanju s posebnim naglaskom na obrazovanje  ljudskih prava, koja će se prvo transformirati na odnose između učenika, njihovih učitelja i  lokalnu zajednicu. Partnerstvo uključuje  države:  Slovačku koja je ujedno i koordinator projekta, Portugal, Rumunjsku, Španjolsku, Tursku i  Hrvatsku tj. II. osnovnu školu Varaždin.

Činjenica da zahvaljujući dostupnosti moderne tehnologije zlouporaba ljudskih prava ima nove oblike i sve je češća, poput kršenja autorskih prava ili  Cyber zlostavljanja.  Pomoću ovog  projekta nadamo se  da ćemo  moći potaknuti suradničko učenje,  kritičko razmišljanje, kreativno razmišljanje i vještine rješavanja problema naših učenika te da ih se aktivno uključi u  proces učenja  kako bi mogli preuzeti određene odgovornosti.

Motivacija za projekt temelji se na UN-ovoj Deklaraciji o HRE, Ljudska prava Vijeća iz 2010. godine, kao i „Pariška deklaracija“ iz 2015., kojom se teži da sva  djeca steknu socijalne, građanske i interkulturalne kompetencije, promicanjem demokratskih vrijednosti i temeljnih prava, socijalne uključenosti i nediskriminacije. Ovim projektom želimo povećati empatiju, toleranciju i poštovanje te povećati samopouzdanje učenika bez nasilničkog ponašanja.

Glavni cilj ovog projekta je podržati obrazovanje o ljudskim pravima stavljajući ga  u dnevni red sa svim aspektima.  Cilj nam je osigurati aktivnost za svakog učenika u školi i vršnjaka u okruženju  uobičajenog školskog programa. Trebamo uključiti sve koji žele na bilo koji način pokazati sposobnost da  se poboljša  samopoštovanje, samopouzdanje, prihvaćenost u društvenom životu.

Učenici će  se educirati  pod mentorstvom svojih nastavnika, predložene teme: povijest HRE-a, internetsko zlostavljanje, školske HR politike, sprječavanje zlouporabe ljudskih resursa, vršnjačko učenje/podučavanje vršnjaka.

Ciljne skupine našeg projekta čine učenici  (odnosno 2500 učenika) i učitelji iz partnerskih škola, ostale srodne institucije, treneri,  članovi i roditelji učenika. Sudjelujući  u mješovitim međunarodnim radionicama, učenici će steći nova iskustva pod nazivom „Europa koja raste zajedno“.

Aktivnosti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Mobilnost učenika i učitelja - Portugal, Madeira
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 2. 6. 2022.

Učenici osmih razreda: Filia Tepšić, Irma Cikač, Fran Keretić, Franko Prikratki i Matej Vitković, s učiteljicama Ljiljanom Inkret Martinčević i Marinelom Schatten sudjelovali su  od nedjelje (15. svibnja 2022.)  do petka (20. svibnja 2022.) na mobilnosti Erasmus + projekta, Human Rights Education. Po mnogočemu jedinstveno iskustvo, nekima prvi  let  avionom, preko Atlantskoga  oceana, bliže Africi nego Europi…stigli smo do toga egzotičnog otoka.


Organizatori   mobilnosti bili su Portugal i koordinator Slovačka, a uključili su se učenici  i učitelji iz Španjolske, Slovačke, Turske, Hrvatske,  a učenici iz Rumunjske sudjelovali  su  virtualno. Tema mobilnosti bila je „Osobe s invaliditetom“.

Na početku  upoznali smo se s učenicima i učiteljima ostalih škola partnera. Škola domaćin Escola Básica e Secundária Gonçalves Zarco pripremila je glazbenu priredbu nakon koje su učenici predstavili tradicionalnu glazbu i slatkiše svoje zemlje.

Održana je prezentacija projektnih aktivnosti i zadataka te kratko predstavljanje ostalih škola partnera. Također smo posjetili CR7 muzej. Učenici II. osnovne škole Varaždin pokazali su se spretnima u vodenim aktivnostima (vožnja kanuima, surfanje...).

Također smo upoznali gradonačelnika grada Funchala, posjetili stari grad i tržnicu gdje smo vidjeli prodaju tradicionalnih proizvoda. Vrlo zanimljiv bio je posjet i šetnja po Pico dos Barcelos i Cabo Girao, svjež zrak i prekrasan pogled s najvišega clifa u Europi visokoga 580 m.

U jednoj od aktivnosti učenici i učitelji stavili su se u uloge osoba s invaliditetom te su sudjelovali u raznim igrama: vožnji invalidskim kolicima, košarci s povezom na očima, boccia i sl. Nakon toga slijedila je prezentacija radova primjera dobre prakse za invalidne osobe u gradovima iz kojih dolaze učenici partneri projekata.

Da ne bi sve ostalo u učionicama, tijekom mobilnosti posjetili smo Nacionalni park Porto Moniz te smo planinarili na najviši vrh Madeire, Pico Ruivo. Većina se uspjela popeti na Pico Ruivo. Za neke još jedno novo iskustvo, a mi ćemo se najviše sjećati hodanja među oblacima. Posjetili smo i mjesto Portela Ponta de Sao Lourenco, poznato po živopisnim kućicama. Kupali smo se i družili na najljepšoj plaži na Madeiri, Beach at Machico.

Na kraju našega posjeta Madeiri i Escoli Básica e Secundária Gonçalves Zarco svim sudionicima projekta podijeljeni su certifikati. Svima nam je bilo teško ostaviti nove prijatelje. Do neke nove mobilnosti: Obrigado Madeira!





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju