Human Rights Education – mobilnost u Slovačkoj
Autor: Marta Cepanec, 7. 5. 2023.

Učenice Marta Asić, Ida Babić, Emili Čorko, Beata Dmitrović, Bela Ostroški, Dora Patafta, Zara Vugrinec i Klara Žigmund boravile su u Slovačkoj od 30. travnja do 5. svibnja 2023. u sklopu Erasmus + projekta Human Rights Education.

Nakon dugotrajnoga puta stigle su u Slovačku u nedjelju navečer te su se smjestile u gradu Vranov nad Topľou.

Prvoga dana, na Međunarodni praznik rada, posjetile su Visoke Tatre gdje su  uživale u prekrasnim pogledima, vožnji žičarom te šetnji među krošnjama. Poslijepodne provele su  u aquaparku  u Prešovu. Dan je završio večerom u tradicionalnoj kući Spišsky salaš.

Drugi dan mobilnosti počeo je prigodnim programom dobrodošlice te prezentacijama učenika o pravilima ponašanja na internetu. Uslijedilo je  razgledavanje škole i međusobno upoznavanje učitelja i učenika zemalja sudionica projekta. U poslijepodnevnim satima učenici i učitelji prošetali su šumom do seoskoga imanja gdje su večerali.

Sljedećega dana učenici i učitelji posjetili su crkvu  Basilicu Minor. Oduševila ih je njezina raskošna barokna unutrašnjost.  Uslijedila je šetnja gradom i igra pronalaženja znamenitosti Vranova. Aktivnosti su nastavljene u Domu kulture gdje su prisustvovali satu tradicionalnih slovačkih plesova.
Za kraj održana je radionica o ljudskim pravima, učenici su u skupinama izrađivali i predstavljali plakate.

Posljednji dan mobilnosti obilježio je posjet dvorcu Stara Lubovna uz stručno vodstvo. Učenici i učitelji također su razgledali tradicionalno slovačko selo koje se nalazi u blizini dvorca. Nakon ručka posjetili su čokoladarnicu i destileriju Nestville.

Mobilnost je završila svečanom večerom i podjelom certifikata.

Dani provedeni u Slovačkoj bili su dinamični, sklopljena su nova prijateljstva, ponovljene su spoznaje o ljudskim pravima, o pravilima ponašanja na internetu. Nije zaboravljeno da osim prava postoje i  dužnosti koje također treba izvršavati.

Ovom mobilnošću završio je projekt Human Rights Education, a u pratnji učenicima bile su učiteljice Ljiljana Inkret – Martinčević i Marta Cepanec.

Marta Cepanec