« Listopad 2024 »

Ukupno: 201896
Polumilenijska godišnjica gradske vijećnice u Varaždinu
Autor: Mirjana Halusek, 22. 9. 2024.

„Prvi pisani dokument o gradskoj vijećnici u Varaždinu je darovnica, isprava sastavljena u Požunu, današnjoj Bratislavi u Slovačkoj. Markgrof Juraj Brandenburški je darovao Gradu Varaždinu „kamenu kuću” u Varaždinu dana 14. prosinca 1523. godine.“ (URL 1)

Gradska vijećnica Varaždin

Ta kamena kuća je u kontinuitetu 500 godina gradska vijećnica u kojoj se odlučuje o Varaždinu. Smještena je na glavnome gradskom trgu, Korzu. To je jednokatnica simetričnoga pročelja s ulazom u sredini, na prvome katu je balkon te nastavak pročelja čini četverostrani toranj s gradskim grbom i gradskom urom te šiljasti krov zvonika, oksidirane bakreno zelene boje.

U današnje vrijeme u vijećnici je ured gradonačelnika gdje zasjeda gradsko vijeće, zato se i zove vijećnica. Gradska vijećnica je mnogim Varaždincima u lijepoj uspomeni jer su se tamo održavale svečanosti vjenčanja.

Varaždin ima dugu tradiciju izbora dječjega gradskog vijeća i dječjega gradonačelnika. Tako mladi ljudi uče o demokratskoj vlasti. Tko zna, možda netko od nas postane gradski vijećnik ili možda čak i gradonačelnik.

Moje mišljenje o posjetu gradskoj vijećnici u Varaždinu

Posjetio sam gradsku vijećnicu s razredima 7. c i 8. c. Prije sam bio u gradskoj vijećnici pa sam bio vrlo uzbuđen. Obišli smo većinu prostorija vijećnice, ali sam bio najviše iznenađen kada sam saznao da je u sredini vijećnice dvorište. Mislio sam da je cijela vijećnica popunjena sobama i hodnicima, ali kad malo bolje razmislim, ima smisla jer su tako gradili i dvorce.

Dalje sam zapazio kako sigurnosne kamere snimaju prostore vijećnice. Nisam nikada razmišljao da bi vijećnica imala sigurnosne kamere u prostorijama, iako je bitan dio Varaždina i varaždinske povijesti.

Saznao sam da vijećnica ima tamnicu ispod zemlje, u podrumu. Na povijesti učimo pa sad znam kako je bilo u tamnicama prije puno godina; uglavnom hladno, ali i tamno.

Razgledali smo prostoriju gdje se održavaju sastanci, dogovaraju i donose odluke bitne za Varaždin. Soba je bila ogromna s ugrađenim  mikrofonima.

Na kraju posjeta otišli smo na balkon vijećnice gdje su boravili važni političari. Bilo je jako zabavno stajati na balkonu znajući da su tamo bili neki od moćnijih ljudi u povijesti. Balkon je bio zadnje mjesto koje smo posjetili u vijećnici.

Razgled vijećnice bio je odličan udah svježega zraka za razliku od nastave u učionici. Nadam se da ćemo češće imati slične aktivnosti. Jako sam sretan što sam dobio priliku naučiti nešto novo o varaždinskoj vijećnici.                           Izvori:

URL 1: Gradska vijećnica u Varaždinu.  https://varazdinski.net.hr/vijesti/drustvo/9411/iz-povijesti-varazdinu-je-prije-493-godine-darovana-gradska-vijecnica/, pristupljeno 19. 9. 2024.

Vito Husak, 7. c

Foto: Dubravka Pavlić, prof.