Učenici četvrtih razreda prvi puta na nacionalnim ispitima
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 6. 3. 2024.

Ovaj tjedan krenuli su nacionalni ispiti za učenike četvrtih razreda. Prvi ispit bio je iz Hrvatskoga jezika, zatim  Matematike i Prirode i društva.

Prilikom pisanja ispita treba se pridržavati  strogih pravila. Na ispite se smije  kasniti najviše petnaest minuta. Ukoliko se učenik do tada ne pojavi, kasnije ne može pristupiti pisanju nacionalnoga ispita, a svatko treba svoj izostanak opravdati. Prije ulaska u učionicu učenici odlažu sve osobne stvari i elektroničke uređaje, a ispitu pristupaju imajući dvije kemijske olovke točno u predviđeno vrijeme. Nakon početka rješavanja testa ne postavljaju se pitanja, a oni koji prvi završe, ostaju na svojim mjestima bez ikakve međusobne komunikacija. Prije pisanja nema ponavljanja gradiva kako bi se moglo realno ocijeniti učeničko znanje.

Ispitima su pristupili gotovo svi učenici četvrtih razreda. Tek nekoliko učenika izostalo je iz škole zbog zdravstvenih problema. Pisanje ispita iz Hrvatskoga jezika prošlo je bez ikakvih poteškoća, a učenici su izjavili da nije bilo teško. Možda im je bio zahtjevniji  dio ispita u kojem su morali napisati Izvješće jer nisu naviknuti na pisanje s točno određenim brojem riječi.

Učenici četvrtih razreda nisu imali nastavu u ponedjeljak jer je pisanje  ispita iz Hrvatskoga jezika zahtjevnije, a u srijedu nakon pisanja Matematike i u petak Prirode i društva imat će redovnu nastavu. Cijeli tjedan učenici su oslobođeni svih oblika provjere