Advent na dvorištu II. osnovne škole Varaždin
Autor: Mirjana Halusek, 13. 12. 2023.

Prosinac je mjesec pozitivnih emocija. Učenici i djelatnici II. osnovne škole Varaždin odlučili su organizirati prvi školski advent kada će međusobno podijeliti različite talente i iskustva.

Zamišljeno je da svatko pokaže čime se bavi u slobodno vrijeme. Od prvoga do osmoga razreda pjevalo se, plesalo u različitim ritmovima, sviralo na raznovrsnim instrumentima, a školsko dvorište bilo je prepuno znatiželjne publike koja je bodrila mlade izvođače. Učiteljice razredne i predmetne nastave uložile su ogromni trud u osmišljavanju programa i vođenju učenika.

Uz umjetnički program u prostoru dvorišta bili su postavljeni štandovi gdje su bili izloženi božićni ukrasi, nakit i kolači. Božićne ukrase i nakit tjednima su izrađivali učenici školske zadruge „zaDruga“, polaznici radionice „Kreativa“ i učiteljice s učenicima iz produženoga boravka. U izradi adventskih vijenaca sudjelovali su djelatnici srednje škole „Arboretum Opeka“ zajedno s učiteljima i učenicima škole domaćina. Izrađeni predmeti namijenjeni su prodaji u cilju razvijanja poduzetničkoga duha.

Vito Ivanušić, učenik 8. d razreda, konstruirao je sobni bicikl i žarulje za bor koristeći razne elektroničke elemente  pokazavši kreativnost u području automatike. Žarulje na boru samo su svijetlile dok je netko pokretao sobni bicikl. Hit večeri je bio što su žaruljice cijelo vrijeme svijetlile.

Kišnu noć adventa upotpunio je i štand gdje su učenici načinom kamišibaja pripovijedali priče uz pomoć slika i male drvene pozornice.

Nakon odličnih izvedbi slijedio je vrhunac večeri kada su učitelji zapjevali i pozdravili učenike i slušatelje. Razdragani učenici dali su osobitu podršku svojim učiteljima tražeći ponovni izlazak na improviziranoj pozornici.

Da bi se održao program, djelatnici škole zahvaljuju na tehničkoj potpori vanjskim suradnicima i roditeljima koji su pomogli u organizaciji.

Prvi advent je završio s naznakom nastavka i sljedeće godine u drugačijemu ruhu.

Mirjana Halusek, prof.

Foto: Vito Ivanušić, 8. d