« Svibanj 2024 »

Maturalno putovanje 7. b i 7. d razreda
Autor: Helena Lacko, 27. 6. 2023.

Učenici 7. b i 7. d razreda u pratnji razrednice Tanje Klaneček te učitelja Denisa Baisa i učiteljice Tajane Stilinović boravili su na maturalnom putovanju od 19. do 23. lipnja u Drašnicama, mjestašcu na području Makarske rivijere.

Prvi dan maturalnog putovanja učenici su posjetili Cerovačke pećine gdje su pod stručnim vodstvom mogli upoznati jedan od najljepših dijelova jamskog sustava Crnopac. Razgledavajući špiljske ukrase i kosti, učenici su ponovili nastavne sadržaje iz geografije i povijesti ranijih razreda.

Nakon posjeta Cerovačkim pećinama, planiran je posjet NP-u Krka. Na području nacionalnog parka učenici su imali priliku voziti se brodom do otočića Visovac te posjetiti franjevačku crkvu i samostan. Nakon povratka brodom, prolazeći pokraj najznamenitijih slapova rijeke Krke, upoznati su s poviješću tamošnjih mlinova. Najposebniji je bio posjet Skradinskom buku, najpoznatijem i najljepšem slapu ovog nacionalnog parka.

U  večernjim satima učenici su stigli u hotel u Drašnicama i smjestili se u sobe.

Drugi dan maturalnoga putovanja učenici su posjetili grad Imotski te krška urušna jezera – Crveno i Modro jezero. Pod stručnim vodstvom naučili su ponešto o geomorfologiji nastanka tih dvaju jezera. Posjetili su i utvrdu Topanu, značajnu stratešku točku u obrani Imotskog od turske opasnosti. Popodnevni sati rezervirani su bili za  kupanje na plaži nadomak hotela.

Treći dan učenici su posjetili grad Dubrovnik te su upoznati s najpoznatijim znamenitostima turistički najeksponiranijeg hrvatskoga grada – zidinama, Onofrijevom česmom, Stradunom, Kneževim dvorima, palačom Sponza i sl. Nakon razgledavanja i šetnje po zidinama, učenici su se brodicama provozali dolinom rijeke Neretve i upoznali sa specifičnošću agrarne proizvodnje istoimene doline. Nakon povratka u Drašnice uslijedilo je večernje kupanje.

Četvrti dan učenici su posjetili na otok Mljet. Vozeći se do Pelješca  upoznati su s jednim od najnovijih arhitektonskih pothvata u Hrvatskoj – Pelješkim mostom. Dolaskom brodom na Mljet, posjećen je istočni dio otoka koji je proglašen nacionalnim parkom. Nakon razgledavanja i ručka na otočiću sv. Marije, popodne su proveli kupajući se u Velikom i Malom jezeru otoka Mljeta.

Peti dan učenici su nakon jutarnjega kupanja spremili kofere i krenuli put Splita. U Splitu su pod stručnim vodstvom razgledali staru gradsku jezgru i njene najpoznatije znamenitosti – Dioklecijanovu palaču, katakombe, Peristil, Zlatna vrata te kip Grgura Ninskog. Nakon slobodnog vremena za kupnju suvenira u 'gradu pod Marjanom', učenici su se u pratnji učitelja zaputili prema Varaždinu. Time je ovo maturalno putovanje privedeno kraju.

Denis Bais, prof.