« Svibanj 2024 »

6. Dani medijske pismenosti 2023. u 2. razredima
Autor: Helena Lacko, 4. 5. 2023.

Učenici drugih razreda naše škole i ove godine su se uključili u projekt Dani medijske pismenosti koji organizira Agencija za elektroničke medije i Ured UNICEF-a za Hrvatsku. Glavni cilj projekta je stvaranje prilika za medijsko obrazovanje djece i mladih.

Krovna tema u sklopu 6. Dana medijske pismenosti 2023. bila je Otkrivamo radio. U tjednu od 24. do 28. travnja 2023. provedeno je 8 aktivnosti.

1. aktivnost – O radiju
Kroz književni tekst Mladena Kušeca „O radiju“ uočili smo obilježja radija. Naučili smo razliku između radioprijemnika i radija kao medija. Izdvojili smo sličnosti i razlike između radija i drugih medija. Slušali smo dijelove radijskih emisija (vijesti, glazbena emisija, sportska emisija i dječja emisija) te naučili što se sve putem radija može slušati.

2. aktivnost – Kako radi radio?
Kao poticaj, poslužio nam je kratki videozapis Kako radi radio. Doznali smo tko sve radi na radiju te što se sve tamo radi. Došli smo do zaključka da, iako nam sve zvuči vrlo jednostavno kada slušamo radio, iza informacija koje čujemo stoji cijela ekipa. Te informacije bi trebale biti točne i vjerodostojne.

3. aktivnost – Radijska reklama
U četvrtoj aktivnosti preslušali smo nekoliko radijskih reklama. Zapazili smo da su
obilježja dobre radijske reklame originalnost i kratko trajanje. Također, zaključili smo da bi dobra reklama uvijek trebala prikazivati istinu.

4. aktivnost – Plakat najave
Najprije smo ponovili da su za kvalitetan plakat važne čitljivost, preglednost,
originalnost i privlačnost/upadljivost. Podijelili smo se u skupine te je svaka skupina izradila skicu plakata. Nakon toga, svatko je izvršio svoj dio dogovorenog zadatka i nastali su uspješni plakati kojima smo prikazali sve što smo radili u tematskome tjednu.

5. aktivnost - Stvaranje radijske reklame
Izglasali smo da će nam tema radijskih reklama biti očuvanje i zaštita okoliša. U
parovima smo stvarali radijske reklame recitirajući, pjevajući ili repajuć. Kao
predložak smo koristili pjesmu Saše Veronek-Germadnik „Ekoporuke“. U svoje
reklame dodali smo i zvukove koristeći instrumente iz razrednog Orffovog
instrumentarija.

6. aktivnost – Stvaranje pjesme za radijsku igru
Na satu Glazbene kulture poslušali smo igrokaz Jadranke Čunčić-Bandov
„Reumatični kišobran“. Osmislili smo asocijativne rečenice na poslušani igrokaz.
Poslušali smo melodiju i krenuli u stvaranje teksta pjesme koja nam je kasnije
poslužila kao uvodni song u našu radijsku priču.
Pjesmu možete poslušati na poveznici: Reumatični kišobran

7. aktivnost – Radijska igra
Slušali smo radijsku igru „Gospođica Neću“ koja je nastala prema istoimenoj priči
Sunčane Škrinjarić. Nakon slušanja priče kratko smo porazgovarali o njoj te zapazili koji se sve zvučni elementi pojavljuju u priči. Podijelili smo uloge za svoju radijsku priču koja je nastala prema igrokazu Jadranke Čunčić-Bandov „Reumatični kišobran“.

8. aktivnost – Stvaranje radijske igre
Uvježbali smo čitanje svojih uloga te dogovorili koje zvučne elemente ćemo koristiti u našoj radijskoj igri. Izveli smo igrokaz nekoliko puta te na kraju snimili radijsku igru.

Našu radijsku igru možete poslušati na poveznici: Reumatični kišobran

Kroz tematski tjedan učenici su bili vrlo aktivni i kreativni. Pokazali su interes prema novoj temi te se rado uključivali u ponuđene aktivnosti. Međusobnom suradnjom doprinijeli su realizaciji planiranih aktivnosti.

učiteljice 2. razreda