« Svibanj 2024 »

U prvome tjednu nacionalnih ispita
Autor: Marta Cepanec, 17. 3. 2023.

Ovaj tjedan krenuli su nacionalni ispiti za učenike osmih razreda. Prvi ispit bio je iz Hrvatskoga jezika, zatim prvih stranih jezika te Matematike.

Učenici osmoga d razreda, Una Zajec, Roko Čović i Vito Krišto komentirali su provedbu ispita te istaknuli. Prilikom pisanja ispita treba se pridržavati nekih strogih pravila koja se mogu usporediti s onima na školskim natjecanjima. Na ispite smije se kasniti najviše petnaest minuta. Ukoliko se učenik do tada ne pojavi, kasnije ne može pristupiti pisanju nacionalnoga ispita, a svatko treba svoj izostanak opravdati. Dolaskom u učionicu učenici odlažu sve osobne stvari i elektroničke uređaje, a ispitu pristupaju imajući dvije kemijske olovke točno u predviđeno vrijeme. Nakon početka rješavanja testa ne postavljaju se pitanja, a oni koji prvi završe, ostaju na svojim mjestima bez ikakve međusobne komunikacija. Prije pisanja nema ponavljanja gradiva kako bi se moglo realno ocijeniti učeničko znanje. Mogućnosti varanja nema jer raspored sjedenja onemogućava bilo kakve dogovore, a nadzor učitelja je stalan. Ukoliko netko pokuša ometati, slijedi prva opomena, a potom udaljavanje iz učionice s neopravdanim satom. Učenici, koji pohađaju nastavu s individualiziranim programom, imaju više vremena za rješavanje ispita, a na Matematici smiju koristiti džepno računalo.

Sugovornici su dalje istaknuli kako su dežurni učitelji sve upute jasno iznijeli, a ispitna pitanja nisu bila teška jer obuhvaćaju temeljna znanja vezana za predmet. Većinom su bili gotovi prije kraja određenoga vremena, ali nisu smjeli napustiti učionicu jer svi su izašli u isto vrijeme. Skupina učenika je istaknula da ispiti iz Engleskoga i Njemačkoga jezika nisu bili teški, a tema problemskoga članka u Hrvatskome jeziku bila je zanimljiva. Ispit iz Matematike bio je zahtjevniji, a gradivo je obuhvaćalo sve razrede osnovne škole.

Natjecanje se nastavlja sljedeći tjedan, a svi će spremno pristupiti rješavanju testova. Kada testiranje završi, predstoji iščekivanje dobrih rezultata kojima se većina nada.

Lara Novosel, 7. d i Kiara Kranjčić, 7. d

Foto: Vito Ivanušić, 7. d