« Svibanj 2024 »

Carevima novo ruho
Autor: Mirjana Halusek, 23. 12. 2022.

Učenici od prvoga do osmoga razreda II. osnovne škole Varaždin sinoć su zablistali na pozornici varaždinskoga kazališta svojom predstavom Carevima novo ruho nastavljajući bogatu tradiciju scenskoga izvođenja.

Temelj scenarija je poznata bajka Hansa Christiana Andersena, Carevo novo ruho koju su prilagodile i režirale učiteljice Josipa Bunta i Maja Šmic. Maštovitu scenografiju osmislila je učiteljica Željka Mihalj i likovna skupina škole. Za originalnu kostimografiju zaslužne su učiteljice Željka Mihalj, Maja Šmic i Josipa Bunta koje su pokazale uspješnost zajedničkoga rada. Većinu kostima same su osmislile, a dio pripada Plesnome studiju „Vindi“.

Mladi glumci uvjerljivo su nosili cijelu predstavu te se pronalazili u karakteru svoje uloge. Tako se u ulozi cara dobro snašao učenik Marin Milković, 6. d, a njega je uvjerljivo podržavala učenica Stela Hunjak, 2. c u ulozi carice. Život dvora živopisno su prikazali učenici u raznim ulogama. Zanimljivu ulogu dvorjana oživio je Maks Ergarec, 5. c; carevoga savjetnika, Mia Burnić, 6. d; carevoga slugu, Tonka Tkalec, 6. d te služavku Kala Šmic, 6. b. Osobitu simpatičnost predstavi donijele su uloge dviju varalica koje su uprizorili Dora Vitković, 5. c i Lovro Mašić, 8. d. Ostali glumci također su uvjerljivo nosili svoje uloge te ostvarili cjelovitost predstave.

Jedan dio predstave uspješno je prikazan na njemačkome jeziku što je pridonijelo jezičnoj raznolikosti, a izvođači su pokazali razinu znanja. Lepršavost i ljepotu predstave dojmljivo su prenijeli plesači Plesne skupine od 3. do 8. razreda i pjevači Velikoga i Maloga zbora. Tijekom predstave na sceni se izmijenilo više od sto četrdesetero djece.

Dramske skupine različitih uzrasta vodile su učiteljice: Maja Šmic, Dramska skupina predmetne nastave; Josipa Bunta, Dramska družina razredne nastave; Petra Minđek, Njemačka dramska skupina Kindergrimmis; Sandra Ostoić, Likovno-dramska vjeronaučna skupina; Štefanija Rušec, Vjeronaučna dramska skupina; Marija Nenadić, Plesna skupina od 3. do 8. razreda; Draženka Pust, Mali pjevački zbor i Nikola Habek, Veliki pjevački zbor.

Mladi izvođači sa svojim voditeljima uspjeli su dočarati poznatu bajku u sasvim novome ruhu.

Mirjana Halusek

Foto: Dubravka Kalinić-Lebinec