« Svibanj 2024 »

Čitalački tulum u II. osnovnoj školi Varaždin
Autor: Mirjana Halusek, 13. 11. 2022.

Učenici sedmih i osmih razreda nastavili su tradiciju čitanja u noćnim satima u sklopu projekta poticanja čitanja iz užitka Tulum s(l)ova. Knjižničar Josip Rihtarić, pedagoginja Pavica Kocijan i učiteljice hrvatskoga jezika Marta Cepanec, Jasmina Varga i Mirjana Halusek okupili su dvadesetero učenika u petak 11. studenoga 2022. te zajedno proveli zanimljive sate čitajući i komentirajući birane odlomke različitih autora u školskoj knjižnici.

Druženje znatiželjnih učenika otpočelo je donošenjem pravila ponašanja, a nakon korisnih prijedloga slijedila je radionica izrade sovice od kolaža s vlastitim imenom. Šarenilo boja i raznih kreacija brzo se našlo na stolovima gdje su nastajali obrisi likova sova, kao simbola noći.

Nakon izrade sovica uslijedio je glavni dio susreta – ceremonijalno čitanje odabranih ulomaka po izboru učenika. Uskoro je prostorima knjižnice zavladala ugodna atmosfera, a mladi čitači pod svjetlošću ručnih svjetiljki čitali su i komentirali svoje pripremljene tekstove. Čitalo se, pažljivo se slušalo, a u mislima su nastajali novi svjetovi potaknuti književnim tekstovima.

Kada je čitanje završilo, slijedila je okrijepa i razgovor putem programa Skype s učenicima iz Jalžabeta koji su također boravili i čitali u svojoj školi.

Daljnja aktivnost kojom je bilo ispunjeno vrijeme noćnoga druženja bila je mreža osmosmjerka s književnoteorijskim pojmovima koje su učenici s lakoćom otkrivali. Pronašavši i objasnivši zadane pojmove, uočavali su daljnje nizove riječi koje su mogli iščitati te tako pokazali snalažljivost i bogatstvo vlastitoga rječnika.

Noćni boravak u knjižnici završio je kvizom Kahoot kada su se i učiteljice i učenici takmičili u znanju na području književnosti, opće kulture i povijesti.

Tulum s(l)ova završio je u ponoć pokazavši još jednom da se i čitanjem može dobro  zabaviti te zbližiti s drugim osobama otkrivajući svoja razmišljanja i poglede na svijet.

Mirjana Halusek

Foto: Marta Cepanec i Jasmina Varga