« Svibanj 2024 »

Besplatni filmovi subotama u gradskom kinu Gaj u sklopu projekta "Moja filmska priča od škole do kina"
Autor: Helena Lacko, 2. 11. 2022.

Moja filmska priča od škole do kina je naziv projekta odobrenog od strane Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, čiji je nositelj Pučko otvoreno učilište Varaždin.

Cilj je projekta osnaživanje učitelja na području filmske edukacije i razvoj filmske pismenosti djece i mladih. Projekt podrazumijeva za učenike besplatne filmske projekcije u gradskom kinu Gaj.

Projekt je kreirala i vodi ga učiteljica Dubravka Kalinić Lebinec koja na našoj školi već dvadesetak godina razvija filmsku i medijsku pismenost kroz izvannastavnu aktivnost Medijska kultura Dođi, vidi, viči.

U filmskometodičke radionice namijenjene osnovnoškolskim učiteljima uključile su se čak četiri učiteljice s naše škole: Josipa Bunta, Natalija Lončar, Draženka Pust i Maja Šmic.

Uz njihov su poticaj, gotovo svi učenice razredne nastave i jedan razred predmetne nastave, sudjelovali na filmskoj nastavi u kinu. Filmska nastava podrazumijeva aktivnu recepciju recentnih i klasičnih filmova uz metodički osmišljen uvod u film i filmsku analizu gledanoga filma.

Projektne aktivnosti traju od travnja, a u studenome ulaze u završnu fazu u kojoj su organizirane subotnje matineje u kinu Gaj na kojima gostuju filmski djelatnici, glumci i redatelji.

U subotu, 29. listopada je glumica i pjevačica Hana Hegedušić bila uvodničarka za filmski mjuzikl Annie i nakon gledanja je s mladom publikom razgovarala o filmu.

Matineje su zamišljene kao samostalni odlasci djece u kino. S njima mogu, ako žele, ići i njihovi prijatelji, roditelji, članovi obitelji, učitelji.

Donosimo vam raspored triju preostalih subotnjih matineja, a roditelje i učitelje molimo da upute djecu u kino. Filmovi su pomno odabrani, projekcije besplatne, a uvodničari su stručnjaci filmaši s kojima nakon projekcije slijede ugodni i edukativni filmski razgovori.

Dobro nam došli i uživajte u filmovima.

Fotografije: G. Plantak