« Svibanj 2024 »

OBAVIJEST ROODITELJIMA I UČENICIMA OSMIH RAZREDA
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 9. 10. 2022.

Zbog učestalih pitanja roditelja vezanih uz  provedbu nacionalnih ispita za učenike osmih razreda, prosljeđujemo informacije koje smo dobili od Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje.

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja provest će u školskoj godini 2022./2023. nacionalne ispite za učenike osmih razreda u svim osnovnim školama. Učenici će pisati nacionalne ispite iz Hrvatskoga jezika, Matematike, prvoga stranog jezika, Povijesti, Geografije, Biologije, Kemije i Fizike.

Dani u kojima se provode nacionalni ispiti su redoviti nastavni dani.

Nacionalni su ispiti oblik objektivnoga vanjskog vrednovanja koje svi učenici pišu pod istim uvjetima i u isto vrijeme. Cilj je tih ispita dobivanje objektivnih povratnih informacija kako bismo dobili realnu sliku učeničkih postignuća pojedinačno, na razini škole i na nacionalnoj razini.

Nacionalni ispiti provode se u gotovo svim europskim zemljama i razvijenim zemljama svijeta te su važan izvor povratnih informacija učenicima i roditeljima, ali i školama te obrazovnim sustavima.

Nacionalni ispiti učenicima i roditeljima pružaju informacije o učeničkome znanju i

napretku te mogu pomoći pri usmjeravanju daljnjega školovanja. Stoga i učenici u

Republici Hrvatskoj zaslužuju tiiekom svojega školovanja dobiti solidan oblik povratnih informacija kao i njihovi vršnjaci u razvijenim zemljama.

Učenici koji se školuju uz individualizirane postupke ili uz prilagodbu sadržaja pisat će ispite uz prilagodbu ispitne tehnologije i/ili s prilagođenim sadržajem. Učenici koji se školuju na jeziku i pismu nacionalnih manjina pisat će ispite na jeziku i pismu nacionalne manjine.

Nacionalne ispite ocjenjivat će neutralni ocjenjivači koje će Centar odabrati temeljem javnoga poziva prema unaprijed određenim pravilima i kriterijima i koji će proći posebne edukacije prije početka ocjenjivanja.

Postignuća (rezultati) u nacionalnim ispitima neće utjecati na zaključnu ocjenu

u osmome razredu niti će se uzimati u obzir kao kriterij za upis u srednje škole.

Postignuća učenika bit će upisana u rubriku ,,bilješka" i iskazana brojem

bodova i odgovarajućim postotkom riješenosti zadataka.

Za nacionalne ispite nisu potrebne nikakve dodatne pripreme niti ponavljanje gradiva petoga, šestoga i sedmoga razreda te traženje starih udžbenika, a posebice nisu potrebne instrukcije jer želimo dobiti realnu sliku postignuća koja su proistekla iz redovite, dodatne i dopunske nastave. U vrijeme pisanja nacionalnih ispita ne planiraju se druge pisane provjere .

Raspored pisanja nacionalnih ispita.