« Svibanj 2024 »

7. Dani medijske pismenosti u 3. razredima
Autor: Helena Lacko, 8. 5. 2024.

Učenici trećih razreda naše škole i ove godine su se uključili u projekt Dani medijske pismenosti koji organizira Agencija za elektroničke medije i Ured UNICEF-a za Hrvatsku. Glavni cilj projekta je stvaranje prilika za medijsko obrazovanje djece i mladih.

Krovna tema u sklopu 7. Dana medijske pismenosti 2024. bila je Otkrivamo televiziju. U tjednu od 22. do 26. travnja 2024. provedeno je šest aktivnosti.

1. aktivnost - Televizija
U prvoj aktivnosti ponovili smo značenje pojma medij te podjelu medija na elektroničke i tiskane. Naučili smo koja je razlika između televizora i televizije. Izdvojili smo sličnosti i razlike između televizije i drugih medija. Proučavali smo televizijski program te se snalazili u njemu.

2. aktivnost – Televizijska emisija
Gledali smo dvije epizode iz televizijskih emisija. Iz igrane emisije za djecu „Ho ho ho hotel“ pogledali smo epizodu „Staro – novo“, a iz dokumentarne emisije za djecu „Brlog“ pogledali smo epizodu „Mladunci“. Razgovarali smo o emisijama te izdvojili što nam se svidjelo, a što ne. Gledajući te dvije emisije naučili smo razlikovati igranu i dokumentarnu emisiju.

3. aktivnost – Televizijski serijal
Kroz treću aktivnost uočili smo da je serijal niz povezanih dijelova (epizoda) filma ili TV emisije. Pogledali smo prvu epizodu zabavno-dokumentarne obiteljske serije „Bit će kako ja hoću“ naziva „Obitelj Cvanciger“. Uočili smo koje su karakteristike televizijskog serijala.

4. aktivnost – Televizijska reklama
U četvrtoj aktivnosti smo gledali nekoliko televizijskih reklama te zapazili koja obilježja imaju televizijske reklame. Naučili smo i što znači pojam prikriveno oglašavanje.

5. aktivnost - Stvaranje televizijske reklame/najave za televizijsku emisiju; Izrada "starog" televizora
U petoj aktivnosti smo u skupinama izrađivali stare televizore od kartonskih kutija. Nakon toga smo se dogovorili želimo li stvoriti televizijsku reklamu ili ćemo najaviti svoju televizijsku emisiju. Kroz ovu aktivnost pokazali smo originalnost i kreativnost.

6. aktivnost – Prezentiranje uradaka
U šestoj aktivnosti spremno smo prezentirali i pokazali što smo kroz cijeli tjedan naučili. Prema zadanim smjernicama nastali su originalni i kreativni uradci.

Kroz tematski tjedan učenici su bili vrlo aktivni i kreativni. Pokazali su interes prema novoj temi te se rado uključivali u ponuđene aktivnosti. Međusobnom suradnjom doprinijeli su realizaciji planiranih aktivnosti.

Učenici i učiteljice 3. razreda