« Svibanj 2024 »

Održana je završna konferencija projekta Full STEAM Ahead!
Autor: Darko Krznar, 30. 4. 2024.

U II. osnovnoj školi Varaždin održana je završna konferencija projekta Full STEAM Ahead!Znanost, tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika u II. osnovnoj školi Varaždin. Ovaj projekt financiran je u okviru poziva „Jačanje STEM vještina u osnovnim školama i razvoj regionalnih znanstvenih centara za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području“.

Projekt vrijedan gotovo 450 000 eura financiran je sredstvima Kraljevine Norveške, Islanda i Lihtenštajna. Nositelj projekta je II osnovna škola Varaždin , a partneri su Fakultet organizacije i informatike i NT Gruppen  AS iz Norveške.  U sklopu projekta, koji je trajao gotovo dvije godine,  dvije su učionice za informatiku suvremeno opremljene , opremljena je učionica za aditivnu proizvodnju i 3D ispis (uključuje  moderni 3D pisač i CNC stroj), a učionica za robotiku  je opremljena suvremenim robotskim setovima.

Dvadesetak učitelja  škole prošlo je STEAM edukaciju kroz 6 specijaliziranih radionica, a 4  učitelja prošla su mentoriranje vezano uz navedene tehnologije. Odrađeno je 9 radionica sa kognitivnim agentima  koji predstavljaju umjetnu inteligenciju koja je u mogućnosti razgovarati prirodnim jezikom.  Učenici su uz pomoć predmetnih učitelja dizajnirali izgled agenata te sastavili pitanja, a animacija je odrađena u laboratoriju za umjetnu inteligenciju FOI-a.

( više na poveznici  Kognitivni agenti – Full STEAM Ahead!  )

Opremljena je učionica za astronomiju u kojoj je postavljen novi teleskop i NOMON sustav za praćenje meteora

Realizirana  je zimska škola sa 5 radionica : robotika, sigurnost na internetu, dizajn računalnih igara, 3D ispis i škola astronomije. Postavljena je  tehnologija proširene stvarnosti uz sustav SANDBOX  - pješčanik koji omogućuje poučavanje velikog broja prirodnih pojava, promjena  reljefa, povijesnih događaja i sl.

Izvedeni su građevinski radovi i opremanje   modernog multifunkcionalnog  prostora u kojem  se osim održavanja nastave i izvannastavnih aktivnosti  mogu organizirati različite druge aktivnosti poput radionica, ljetnih / zimskih škola, školskih, županijskih, državnih i međunarodnih STEM natjecanja, razni javni događaji poput izložbi, dana otvorenih vrata, press konferencija, interaktivnih predavanja, okruglih stolova, ali prvenstveno kreativnih aktivnosti vezanih uz STEAM edukaciju za učenike i nastavnike. Prostor je se uređen u dijelu atomskog skloništa  škole.