Erasmus + projekt Human Rights Education predstavljen kao primjer dobre prakse uključivanja i raznolikosti
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 19. 3. 2024.

U organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije 14. ožujka 2024. u Mozaik event centru u Zagrebu održan je događaj Kako razvijati Erasmus + projekte uključivanja i raznolikosti. Predstavnici Agencije pozvali su sudionike projekta II. osnovne škole Varaždin Human Rights Education da predstave isti kao primjer dobre prakse, stoga su učiteljice Liljana Inkret – Martinčević i Marta Cepanec govorile o svojim iskustvima u svijetu Erasmusa.

Edukacija je bila namijenjena organizacijama iz područja obrazovanja (Odgoj i opće obrazovanje; Strukovno obrazovanje i osposobljavanje; Visoko obrazovanje; Obrazovanje odraslih) koje imaju barem malo iskustva s Erasmus+ projektima, ali koje do sada nisu razvijale projekte koji doprinose prioritetima uključivanja i raznolikosti.

Događaj je također bio prilika za razmjenjivanje iskustava u provođenju projekata jer svaki projekt ima svoje specifičnosti, kao i svaka ustanova koja u njemu sudjeluje. Ono što je svima zajedničko, nedvojbeno su brojni izazovi koji se pojavljuju - od pisanja projekata, preko njihovog provođenja i završnih aktivnosti. Izazove je moguće nadvladati uz mnogo rada, truda, snalažljivosti te žrtvovanja slobodnoga vremena kako bi naši učenici proširili vidike, upoznali druge kulture te naučili nešto o sebi i drugima.

Marta Cepanec, prof.