Projekt „Obnovljivi izvori energije“ - Model pametne kuće
Autor: Mirjana Halusek, 8. 12. 2023.

Učenici II. osnovne škole Varaždin Vito Ivanušić, Natan Šamarija, Niko Šagi i Adam Cestar proteklih mjeseci sudjelovali su u projektu „Obnovljivi izvori energije“ koji je provodilo DPTKVŽ i Elektrostrojarska škola uz sponzorstvo tvrtke Varkom. Učenici su izradili model pametne kuće.

Model pametne kuće predstavlja ekološki siguran koncept koji integrira tehnologiju i održivost kako bi transformirala način na koji obavljamo svakodnevne aktivnosti unutar doma. Kuća se upravlja putem mobilnih telefona pomoću bluetootha. Ovaj model kuće predstavlja pametan energetsko učinkovit način života. Jedna od ključnih značajki ove pametne kuće su solarni paneli postavljeni na krovu koji tijekom dana prikupljaju sunčevu energiju. Ova električna energija se akumulira u ugrađenim baterijama pružajući dodatnu neovisnost o tipičnim izvorima energije. Solarni paneli omogućuju smanjenje troškova korištenja energije dok istovremeno koristi obnovljive izvore energije.
               Upravljanje svim procesima unutar kuće je implementirano pomoću mikro upravljača Arduino. Ovaj sustav je povezan sa senzorima temperature i svjetlosti te omogućuje komunikaciju s mobilnim uređajem. Na taj način korisnici mogu kontrolirati rasvjetu i klimatizaciju prema svojim potrebama uz dodatne mogućnosti nadogradnje ili promjene putem programiranja.
                U razvoju ovoga modela pametne kuće ključnu ulogu su imali učenici II. osnovne škole Varaždin: Vito Ivanušić, Natan Šamarija, Niko Šagi i Adam Cestar uz podršku mentora Miroslava Kukeca, učitelja tehničke kulture. Za elektroničke komponente značajnu podršku pružio je Darko Tomašek iz DPTK Varaždin.
                Taj model pametne kuće je samo demonstracija, ali moguće je napraviti kuću koja radi na takav način s dodatnim modifikacijama. Nadamo se da će u budućnosti biti izumljeni  energetski učinkoviti izvori energije koji su pristupniji svim ljudima.
                Izložba radova izrađenih u sklopu projekta "Obnovljivi izvori energije" održala se 30. studenoga 2023., a uključili su se učenici iz nekoliko varaždinskih osnovnih škola.
Svaka škola je imala svoj model obnovljivih izvora energije: pametna solarna kuća, solarna autobusna postaja, solarna lampa, vjetroelektrana…
Učenici i učitelji su dobili priznanje za svoje iznimne radove.
                                                                                                 Vito Ivanušić, 8. d

Foto: Miroslav Kukec, dipl. ing. geotehnike