Terenska nastava učenika 8. a i 8. c u Lici
Autor: Željka Kopić, 27. 10. 2023.

U petak 27. listopada 2023. učenici 8. a i 8. c bili su na terenskoj nastavi u Lici te su posjetili Velebitsko utočište za mlade medvjede Kuterevo, Kuću Velebita u Krasnom te Memorijalni centar Nikola Tesla u Smiljanu.

Učenici 8. a i 8. c razreda posjetili su Velebitsko utočište za mlade medvjede Kuterevo. Unatoč kišnom danu medvjedi su izašli iz brloga i bili raspoloženi za fotografiranje. Učenici su hranili mlade medvjede i prošetali uz nastambe velikih medvjeda.

Put su nastavili do Kuće Velebita u Krasnom. Upoznali su se s raznim kukcima i pticama, velikim zvijerima, endemičnim biljnim vrstama koje obitavaju na Velebitu. Postav Kuće Velebita interaktivnoga je karaktera,  stoga su učenici doživjeli krajobraznu raznolikost Like i Velebita te rekonstrukciju Lukine jame, najdublje u Hrvatskoj.

Nakon ručka uputili su se u Memorijalni centar Nikola Tesla u Smiljanu. U Teslinoj rodnoj kući vidjeli su modele najznačajnijih izuma i otkrića poput Tesline zavojnice, elektromotora, brodića na daljinsko upravljanje i okretnoga magnetskog polja. Učenici su sudjelovali u demonstraciji rada Teslinoga transformatora čime su bili posebno oduševljeni. Na kraju pogledali su film o životu i radu Nikole Tesle.

Puni dojmova u večernjim satima vratili su se u Varaždin. U pratnji učenicima bile su razrednice Marta Cepanec i Ljiljana Inkret Martinčević te učitelj Goran Kremeniski i učiteljica Željka Kopić.