Učenice Lota Babić, Tena Fischer, Hana Herić, Bruna Jovan i Tonka Lisjak i učiteljice Marta Cepanec, Ljiljana Inkret-Martinčević i Željka Kopić boravile su u Novome Sadu od 16. do 21. studenoga 2025.
Mobilnost je započela prigodnim programom dobrodošlice i pozdravnim govorom ravnatelja. Uslijedile su aktivnosti upoznavanja sudionika i radionica izrade ukrasnih sapuna. Prvi dan završio je radnim sastankom učitelja gdje su analizirane provedene aktivnosti projekta i dogovorene buduće.
Projektni tim II. osnovne škole Varaždin pohvaljen je od glavne koordinatorice za domaćinstvo i sve odrađene administrativne poslove.
Drugi dan učenici i učitelji upoznali su Novi Sad. Učenici su digitalnom igrom tražili i prepoznavali kulturne znamenitosti grada, a zatim posjetili Muzej Vojvodine. Nakon razgleda stalnoga postava muzeja sudjelovali su u radionici Prahistorijska kuhinja.
Laganom šetnjom stigli su do Petrovaradinske tvrđave i uživali u pogledu na Novi Sad.
Sljedećega dana posjetili su Nacionalni park Fruška gora i samostan Grgetek uz stručno vodstvo. Također razgledali su Sremske Karlovce te sudjelovali u radionici u Eko centru Radulovački.
Pretposljednjega dana aktivnosti sudionici upoznali su Beograd gdje su posjetili Botanički vrt, Muzej iluzije i Kalemegdan tvrđavu. Istoga dana navečer u školi održana je svečana podjela certifikata i druženje učenika i učitelja.
Mobilnost je završila posjetom Galeriji naive u Kovačici te Memorijalnom kompleksu Mihajla Pupina u Indvoru. Pupin je bio srpski-američki znanstvenik, izumitelj i profesor.
Tijekom cijeloga tjedna sudionici su upoznavali srpsku kulturu, običaje i znamenitosti mjesta koja su posjećivali. Sudjelovanjem u radionicama učenici i učitelji povezali su se te razmjenjivali iskustva. Sklopljena su nova prijateljstva te dogovorena nova druženja na sljedećoj mobilnosti koja će se održati u Rumunjskoj u travnju 2026.
Marta Cepanec, Željka Kopić



