« Kolovoz 2021 »

Informatički kutak

Novosti iz svijeta informatike

Windows 10

Windows 10 je poznat i jednostavan za uporabu s puno sličnosti sa sustavom Windows 7 uključujući izbornik Start. Brzo se pokreće i nastavlja s radom, ima veću ugrađenu sigurnost koja vam pomaže da se osjećate sigurno te je dizajniran za rad sa softverom i hardverom koji već imate.
Boljim upravljanjem vaše radne površine brže obavite zadatke. Ugrabite do četiri zadatka u jednom prikazu istovremeno i kreirajte i virtualne radne površine kada vam treba više prostora, ili želite grupirati stvari po projektu poput Office aplikacija za rad i igre za igranje.

Više informacija na:

Office 2019

Office 2019 kao samostalni paket ne uključuje pretplatu na usluge Office 365, i podržava rad samo sa sustavom Windows 10. Neće raditi s verzijama operativnog sustava Windows 7 i Windows 8.1.

Ovim potezom Microsoft potiče korisnike starijih inačica operativnog sustava Windows na nadogradnju sustava ili postanu korisnici Officea 365.

Office 2019, osim konvencionalnih programa Word, Excel PowerPoint i Outlook, uključuje alate kao što su Exchange, SharePoint i Skype for Business.

Više informacija na:

ThingLink

Digitalni alat namijenjen je dodavanju multimedijskih i interaktivnih sadržaja na slike ili video sadržaje pomoću oznaka (tagova). Prije nego krenemo u samu izradu interaktivnih sadržaja potrebno je izraditi korisnički račun. Prilkom izrade korisničkog računa odaberemo Teacher a ako želimo dodati učenike u grupe tj. grupni rad učenika potrebno je platititi licencu. Naravno mogući je i samostalni rad učenika te prikaz nastavnog sadržaja a besplatna verzija omogućava sasvim solidnu uporabu aplikacije. Korisnički računi učenika mogu se izraditi bez unosa e-adrese.                    Sustav na temelju imena i prezimena generira korisničke račune koji se šalju putem MS Teamsa,  a

učenici koji se samostalno prijavljuju upisuju kod grupe te su automatski pridruženi određenoj grupi koje su zatvorenog tipa. Samo učitelj može vidjeti sve korisničke račune i grupe učenika re njihove multimedijske, interaktivne radove.

Alat nudi mogućnost zajedničkih uređivanja i dodavanja novih oznaka, omogućuje učitelju poticanje grupnog rada i suradnje uz mnoštvo interaktivnih sadržaja međusobno povezanih poveznicama. Učenici mogu  podijeliti sadržaje koji su izradili te tako mogu vidjeti i vrednovati druge radove unutar određene grupe.

Ono što je posebno zanimljivo učenicima je stvaranje  videa i 360° medija a što je   podržano unutar Microsoftovih timova. Osim što  učenici  mogu naučiti kako izraditi  medij 360°, mogu  naučiti kako izraditi određene digitalne interaktivne materijale (križaljke, digitalne plakate, umne mape, postere) te sve to sadržajno povezati u jednu cjelinu. Možemo  zaključiti kako ovaj alat ima brojne mogućnosti u korištenju kako nastave online tako i uživo.

Primjeri dobre prakse
Ljiljana Inkret-Martinčević / datum: 24. 5. 2023. 22:56

Primjeri dobre prakse

Alat ClassDojo  (srpanj 2020.)

Projekt - izrada web sjedišta, alat Thinglink

Projekt -  izrada web stranica, 7. razred,  alat Thinglink (svibanj 2023.)

- u prilogu -  prezentacija - zadatak za vrednovanje, 7.razred

- dokument (MS Word) - odgojno - obrazovni ciljevi, aktivnosti učenika,

međupredmetne teme, radovi učenika

- rad u alatu Thinglink - poveznica (projekt izrada web sjedišta)

Projekt - izrada prezentacije, 6.razred (lipanj 2022.)

- u prilogu - prezentacija -  projektni zadatak - izrada prezentacija, 6. razred

[OPŠIRNIJE]