Ovaj mjesec: 2000
Posjet Purgara
Autor: Darko Krznar, 20. 10. 2010.

Varaždinska građanska garda, poznatija kao Purgari, posjetila je II. osnovnu školu. Stigli su u 3.a razred, na sat razrednika. Natporučnik Damir Perši i njegov gardist izazvali su veliko oduševljenje među učenicima. Veoma  nestrpljivi, učenici su željeli saznati što više o ljudima u lijepim plavim odorama punim odličja i značaka..

Tako su Purgari prezentirali sebe, svoj rad i tradiciju. Tradicija postojanja duga je gotovo dva i pol stoljeća, a danas su Purgari jedina postrojba te vrste u sjevernoj Hrvatskoj. Za grad Varaždin imaju veliko značenje. Uz zastavu i grb oni su treći simbol grada Varaždina.

Učenici su zasipali Purgare mnogobrojnim pitanjima, na koja su oni strpljivo odgovarali. Učenike su najviše zanimale uniforme, značke i odličja koja se nalaze na njima. Posebno atraktivna je bila šubara koju su svi željeli isprobati i staviti na glavu. Zanimljivost vezana za šubaru - davala je dojam da je vojnik mnogo viši nego u stvarnosti, što je trebalo zaplašiti protivnika. Posebno zanimljiva bila je sablja koju učenici nemaju prilike vidjeti u svakodnevnom životu.

Učenici su saznali kako se daju i izvršavaju zapovijedi natporučnika, a zatim su se i sami našli u ulozi Purgara. Slušajući i izvršavajući zapovijedi natporučnika zaslužili su nagradu. Svaki  učenik dobio je kapu sa slikom Purgara.

Na kraju, tko zna - možda je i u 3. a razredu jedan  Purgar, taj neobičan vojnik - gardist, ponos našega grada, slika koja se ne zaboravlja tako brzo.

Na kraju su učenici  Purgare počastili pjesmom i crtežima njih samih, viđenih dječjim očima.

Veliko hvala Purgarima u ime 3.a razreda i razrednice Andreje Frntić.

Marta Slatki