Jumicar – program prometne kulture za najmlađe
Autor: Nataša Narančić, 9. 6. 2017.

Na školskome dvorištu, u petak 2. lipnja 2017., bilo je vrlo uzbudljivo. Provodio se program prometne kulture za najmlađe, Jumicar.

Program je preventivna edukacija koja na zabavan i inovativan način uči djecu nižih razreda osnovne škole o sigurnosti u cestovnom prometu. Provodi se diljem Europe, a u Hrvatskoj je podržan od strane MUP-a, MZO-a, Agencije za odgoj i obrazovanje, Crvenoga križa, Hrvatske vatrogasne zajednice i brojnih drugih partnera.

Ovoga puta u program su bili uključeni učenici drugih razreda. Najprije su u razredu slušali teorijski dio gdje su putem multimedijskoga interaktivnog predavanja učili o pravilima prometa u ulozi pješaka i biciklista. Nakon pažljivo odlušane teorije uzbuđeno su pohrlili na školsko igralište gdje su ih dočekali prometni policajci, vatrogasci i djelatnici Crvenoga križa. Učili su kako pružiti prvu pomoć, kako se provjerava puls, ponovili sve važne brojeve telefona: hitna, policija, vatrogasci i jedinstveni broj za hitne službe i još mnogo toga. Zatim su obišli pravo vatrogasno vozilo, dobro ga proučili te isprobali kako je držati pravi vatrogasni šmrk gađajući njime u cilj. Osim toga gledali su kako se gasi prava vatra i probali teško vatrogasno odijelo.

Svakako je najuzbudljivije bilo sjesti u pravi mali autić i na pripremljenome poligonu sa semaforima i znakovima isprobati kako je voziti. Poštivali su prometne znakove, na vrijeme zaustavili autić da bi propustili pješake preko zebre, a na označenome mjestu čak i klokane!

Cilj „Programa prometne kulture za najmlađe“ nije od djece napraviti dobre vozače, već pažljivije i sigurnije pješake. Provedbu programa omogućili su: Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa, Zaklada Sveti Mihael i Grad Varaždin.

Više o programu na: www.jumicar.net  ili na facebook stranici: Jumicar HR.

Još fotografija: http://jumicar.net/ii-os-varazdin/#more-3867