Mrak svjetlopisi - intervju
Autor: Nataša Narančić, 3. 4. 2017.

Razgovarali smo s Hanom Mrak, mladom fotografkinjom iz naših školskih klupa.

Sve je moguće uz dobru organizaciju

Hana Mrak, učenica naše škole, osim odličnog uspjeha u školi postiže brojne uspjehe i na području fotografije. Fotografijom se bavi od svoje desete godine, a tvrdi da ju za taj hobi najviše inspiriraju priroda i sitni detalji u njoj.

Hana, hvala ti što si pristala na intervju. Gotovo da ne postoji osoba u školi koja nije zastala pored zida na kojemu su izložene tvoje fotografije. Vidi se da u tom poslu nisi početnik, tako da vjerujemo da ovo nije tvoja prva izložba. Jesmo li u pravu?

- Da, imala sam još jednu izložbu na moru ovoga ljeta.

Čine li fotografije koje su izložene ovdje u školi neku cjelinu?

- Čine jednu cjelinu jer imaju zajedničku temu, a to je priroda.

Motivi na tvojim fotografijama su raznoliki, ali primijetili smo da najviše fotografiraš prirodu. Imaš li svoj najdraži motiv?

- Imam, najdraži mi je motiv općenito priroda.

A fotografiju koja ti je posebno draga i sadrži neku tebi bitnu priču?

- Nemam niti jednu najdražu fotografiju. Smatram da je svaka posebna na svoj način.

Primijetili smo da imaš jako „spretno“ oko i da i u najobičnijim sitnicama koje nas okružuju uspiješ pronaći zanimljive detalje. Jesi li od nekoga iz obitelji naslijedila tu moć zapažanja, bavi li ti se netko u obitelji fotografijom ili nekim drugim oblikom umjetnosti?

- Jesam. Moja se baka bavi slikanjem i drugim umjetnostima.

Ne postoji pjevačka ili glumačka zvijezda koju njezin uzor nije motivirao da se počne baviti poslom koji voli i radi. Imaš li ti svog uzora u svijetu fotografije?

- Nemam uzor jer se još nisam susrela s takvim načinom fotografiranja.

S obzirom na to da si učenica osmog razreda, pred tobom je velika odluka – izbor životnog zvanja. Hoće li to biti nešto vezano uz fotografiju?

- Još uvijek razmišljam, ali mislim da će biti nešto slično tome.

Pripreme za srednju školu iziskuju mnogo truda oko ulova dobrih ocjena u osnovnoj školi. Stigneš li uskladiti svoje školske obveze s ljubavlju prema fotografiji?

- Da, sve stignem zbog dobre organizacije.

I za kraj, načuli smo da sljedeći tjedan putuješ na smotru „Novigradsko proljeće“. Možeš li nam reći nešto više o tome?

- Sljedeći tjedan putujem tamo na tjedan dana. Na "Novigradskom proljeću" održavaju se fotografske radionice.