"Zakotrljaj snove"
Autor: Nataša Narančić, 9. 1. 2017.

Bajke leže u meni poput sjemenki; potreban je samo dašak vjetra, zraka sunca ili kap gorčine da se rastvore u cvijet. – H. C. Andersen

Na jednu od najpoznatijih Andersenovih bajki podsjetili su nas učenici II. osnovne škole Varaždin zajedno sa svojim učiteljima voditeljima. Oni su bajci „Ružno pače“ obukli novo ruho te su predstavu „Zakotrljaj snove“, nastalu prema tom književnom predlošku, 22. prosinca 2016. godine premijerno izveli pred prepunim gledalištem Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu.

Time je ostvaren još jedan projekt u suradnji s Hrvatskim narodnim kazalištem u Varaždinu koje je uoči Božića ponovno, sedmu godinu zaredom, postalo domaćinom učenicima i učiteljima II. osnovne škole Varaždin. Čak dvije stotine i dvoje učenika II. osnovne škole Varaždin sudjelovalo je u stvaranju prekrasne priče koja nas je naučila kako prihvatiti različitosti i slijediti svoje snove. Režiju i scenarij potpisuju učiteljice Hrvatskog jezika Maja Šmic, Jasmina Varga i Mirjana Halusek te učitelj Glazbene kulture Nikola Habek.

U predstavi koja je započela u 18,00 sati glumilo se, plesalo i pjevalo punih sat vremena. Za glumu su zaslužne Dramska skupina Maje Šmic, Dramska skupina Jasmine Varge (5.-8. razred), Dramska skupina Josipe Bunte (4. razred) te Njemačka dramska skupina "Kindergrimmis" Petre Minđek. Tijek dramske radnje opisan je i pjesmama velikog i malog  pjevačkog zbora voditelja Nikole Habeka i Draženke Pust te dodatno naglašen plesnim točkama Plesnih skupina voditeljica Marije Nenadić i Mirjane Vugrek. Za onomatopejske zvukove na sceni bili su zaslužni Orffići Renate Maltar Novak.

Kostimografija i scenografija prepušteni su spretnim rukama Likovnih skupina Ines Njegovec (viši razredi) i Željke Mihalj (niži razredi) te školskoj zadruzi “ZaDRUGa” Natalije Lončar i Rajke Stilinović.

Da o svemu postoji pisani trag i mnoštvo fotografija koje će ovjekovječiti pripreme i samu izvedbu pobrinula se Novinarska skupina Nataše Narančić.

Na kraju predstave uslijedila je prigodna božićna pjesma kojom su sudionici svima prisutnima zaželjeli sretne blagdane.

Predstava „Zakotrljaj snove“ produkt je rada učenika, učitelja i ostalih djelatnika škole koji su na priprema mjesecima marljivo radili, a koliko je taj projekt bio uspješan svjedoče i fotografije u nastavku kojima ćemo pokušati prenijeti bar djelić pozitivnog ozračja sa scene.

Oni koji predstavu nisu uspjeli pogledati, moći će to učiniti u siječnju kada je najavljena njezina repriza.

Nataša Narančić