« Veljača 2018 »

Anketa 8. razredi:

Predstavljanje knjige Mate Lovraka “Vlak u snijegu” na esperantu
Autor: Nataša Narančić, 6. 12. 2016.

Novinarska skupina II. osnovne škole Varaždin prisustvovala je predstavljanju prijevoda knjige Mate Lovraka “Vlak u snijegu” na esperanto koje se održavalo na Odjelu za djecu Gradske knjižnice i čitaonice “Metel Ožegović” u Varaždinu.

Posjetitelji koji nisu bili upoznati s esperantom imali su prilike doznati da je to međunarodni jezik te pojedinosti o tome kako je nastao i zašto se baš tako zove. Zanimljiva je bila i informacija da i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović govori esperanto, a naučila ga je na fakultetu. Svi prisutni čuli su i kako zvuči esperanto kada su učenici Osnovne škole Mate Lovraka iz Velikog Grđevca u sklopu svog nastupa pjevali “Himnu zadrugara” na hrvatskom i esperantu. Također je pročitan i jedan ulomak iz knjige, najprije na hrvatskom, a zatim i na esperantu. Na projekciji su bile prikazane mnoge slike vezane uz nastanak prijevoda knjige, a također i zanimljive i kreativne ilustracije koje su izradili upravo učenici Osnovne škole Mate Lovraka.

Posjetitelji su na kraju imali prilike postaviti pitanja pa su svi oni koji su željeli saznati i naučiti što više o esperantu s ovog zanimljivog događaja otišli zadovoljni.

Autorica: Anja Vlašić