Terenska nastava 5.c i 5.d
Autor: Darko Krznar, 14. 11. 2016.

Učenici 5. c i 5. d posjetili su zajedno sa svojim razrednicama Tanjom Klaneček, prof. i Mirjanom Halusek, prof. te pratiteljicama Dubravkom Pavlić, prof. i Sanjom Posavec, prof. 9. studenoga 2016. AQUATIKU -  Slatkovodni akvarij Karlovac te imanje „Contessa“ u Draganiću.

Grad Karlovac leži na četiri rijeke, Kupi, Korani, Dobri i Mrežnici te je pravo mjesto za prezentiranje prirodnoga bogatstva naših slatkovodnih voda. Akvarij je smješten na desnoj obali rijeke Korane i prikazuje osobitosti toka krške rijeke od izvora do ušća te predstavlja floru i faunu hrvatskih rijeka i jezera. Posjetitelji mogu razgledati bogatstvo života u rijekama i jezerima, uočiti primjerke više od stotinu slatkovodnih ribljih vrsta, od čega dvadesetak endemskih.

Slijedeći tok rijeke, učenici su otkrivali pojedinosti vezane uz život riba koje obitavaju u našim rijekama. Tako su saznali da pastrve žive u brzim, šumskim potocima, pijori u hladnim i čistim vodama, lipljen je proglašen najljepšom riječnom ribom zbog izdužena tijela prekrivena redovima crvenih i ljubičastih pjega te osobitosti brojnih drugih ribljih vrsta.

Nakon razgleda akvarija naglašena je važnost očuvanja rijeka jer ona u prirodnom stanju ostvaruje prirodnu ravnotežu. Svako pomicanje ravnoteže može imati nepredvidljive posljedice za ljudski život.

Iz grada bogatoga rijekama slijedio je put prema Draganiću i otkrivanje detalja prošlosti ljudi koji su u 19. stoljeću živjeli u tom kraju. Došavši na živopisno imanje „Contessa“, slijedio je susret s ljubaznim domaćinima koji su postepeno približavali svijet prošlosti. U jednom trenutku današnja odjeća zamijenjena je onom iz davnina te su imanjem odjednom šetale damice, vitezovi, a ton razgovora bio je tiši i ljubazniji, kretnje odmjerenije i sporije. Učilo se kako pristojno razgovarati, sjediti za stolom i objedovati, služiti se priborom za jelo, savladati korake staroga plesa, menueta i još niz zaboravljenih navika prošlih života.

Osim odjevnoga šarenila ogromnu pažnju učenicima privukli su konji i psi koji žive na imanju te živopisni prostor dvorišta imanja. Brzo je došlo do suživota čovjeka i životinja te međusobnoga prožimanja.

Na kraju dana sjećanja sviju bila su puna svjetova voda i zaboravljenih manira prošlosti.

Više slika pogledajte u galeriji.

Mirjana Halusek