Kad se mala srca množe...
Autor: Darko Krznar, 28. 12. 2015.

Tijekom cijelog prvog polugodišta, humanitarni duh zavukao se u prostorije II. osnovne škole Varaždin. Također, zahvatio je domove i srca naših učenika, njihovih roditelja, djedova, baka, prijatelja, poznanika, ali i zaposlenika škole. Svojim nesebičnim trudom, zalaganjem, a kod ponekih i odricanjem, uveselio je naše male i velike učenike.

Računala, zvučnici, mobiteli, odjeća, školski pribor, igračke, poklon paketi nizali su se u vreći poklona humanitaraca. Kako ne bi sve ostalo na materijalnim poklonima, naš humanitarac omogućio je učenicima dodatno obrazovanja kao izvanškolsku aktivnost koju roditelji ne bi mogli ostvariti. Veselio se, slavilo, priređivale su se rođendanske zabave iznenađenja. Sve u svrhu uveseljavanje učenika kojima je potrebna pomoć. Osim što se pomagalo i obradovalo učenike naše škole, pomoć je bila usmjerena i ostalim potrebitima. Naime, učenici starijeg uzrasta (5. – 8. razred ) odlučili su prikupiti novac za Socijalnu samoposlugu „Kruh sv. Antuna“ i kupiti namirnice i ostale kućanske potrepštine, te tako učiniti blagdanski stol potrebitih bogatijim, a osmijeh njihovih mališana izmamiti igračkama. Smijalo se proteklih mjeseci i na Odjelu za pedijatriju u Općoj bolnici Varaždin, gdje su učenici dramske skupine (mlađi uzrast, 3.razredi) priredili zabavni program za pacijente odjela, a učenici osmih razreda obradovali su ih knjigama, stripovima i slikovnicama. Također, pomagalo se i onima koji pomoć ne znaju tražiti, ali im je u ove zimske dane dobrodošla. Učenici razredne nastave prikupili su sve potrebno kako bi udomljenim životinjama udruge Spas ova zima bila podnošljivija i toplija. Inicijative za dobra djela na II. osnovnoj školi Varaždin ne nedostaje. Prijedlozi učenika na sastancima Vijeća učenika bili su prihvaćeni bez okolišanja,  te se zadnji upravo ostvaruje ovih dana. Učenici nisu imuni na socijalne razlike među vršnjacima. Odlučili su darovati djecu u udomiteljskim obiteljima. Njihova ideja sviđala se mnogima,  te su se učionice naše škole  vrlo brzo napunile igračkama i prigodnim poklonima koji će ovih dana ugledati svoje nove vlasnike. Kad se velika mala srca množe, sve se može!

Osmijeh na licima potrebitih, njihova skromnost i ispunjena srca humanitarca i više su nego dovoljan motiv da II. osnovna škola Varaždin nastavi raditi u tom smjeru.  Pozivamo sve humanitarne duhove da se priključe našim malim humanitarnim djelima, jer nikad nije kasno učiniti dobro djelo.

Maja Šmic Dugandžić

II. osnovna škola Varaždin