Učenici II. osnovne škole Varaždin bili su dio čuda kemije i fizike na hodnicima PMF-a Sveučilišta u Zagrebu
Autor: Darko Krznar, 13. 4. 2015.

Na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na Kemijskom odsjeku 10. travnja 2015. brojni studenti, profesori, asistenti i tehničari nastojali su prezentirati zanimljivosti kemije učenicima osnovnih i srednjih škola.

Tako je više od sto studenata pretvorilo laboratorije i hodnike u interaktivna mjesta gdje su učenici mogli upoznati razne metode i tehnike kemijskoga istraživanja, vidjeti instrumente koji se koriste u znanstveno istraživačkom radu i nastavi, brojne demonstracije atraktivnih pokusa, prisustvovati različitim predavanjima.

Prostorijama fakulteta dominirali su nazivi iz svijeta kemije u čijim okvirima održani su poticajni pokusi: kemija svjetla, elektricitet i kemija, kemija boja, otrovi i lijekovi, kristali, kemija i svakodnevni život i brojni drugi. Sva kemijska umijeća djelovala su ohrabrujuće i otvarala učenicima neke nove svjetove. Atmosfera koja se cijelo vrijeme osjećala bila je vrlo poticajna te su učenici vrlo brzo postali aktivni učesnici zanimljivih pokusa. Jedni su utvrđivali vlastiti DNK, drugi su otkrivali nastanak kristala, treći mijesili su ljigavce, četvrti čudili se gorenju „novčanica“  i čudima nije bilo kraja. Svijet kemije postao je pristupačniji i dopadljiviji.

Zanimljivi sadržaji Fizičkoga odsjeka usmjerili su učenike prema novim iskustvima i svojom raznovrsnošću okupirali njihovu pozornost. Kao i na Kemijskom odsjeku učenici brzo uključili su se u nove radionice. Teška fizika iz školskih prostorija postala je veselija i nekako jasnija. Odjednom hodanje po vodi, u kojoj bio je otopljen gustin, bilo je moguće, prijenos napona nije predstavljao nikakav problem dok ljudske ruke spojene su, djelovanje elektriciteta  koji podiže kosu uvis činio se razumljivim i jedan za drugim nizali su se neobični pokusi koje izvodili su veseli mladi ljudi. U brojnim prostorijama Fizičkoga odsjeka zbivalo se nešto neobično i ukazivalo da fizika živi svugdje u svijetu koji nas okružuje kao i kemija.

Kada je razgledavanje završilo, u redovima zadovoljnih učenika i njihovih pratitelja čula se rečenica: „Vrijedilo je doći, vrijedilo je…“

U pratnji učenika bili su učitelji Ksenija Pintarić, prof., Darko Krznar, prof. i Mirjana Halusek, prof.

Više slika pogledajte u Galeriji.

Mirjana Halusek, prof.