« Svibanj 2024 »

Goranovo proljeće 2013 (iz Lukovdola)
Autor: Darko Krznar, 2. 4. 2013.

Jelena Benčić, učenica 7.c razreda II. osnovne škole Varaždin, dobitnica je Goranove nagrade za mlade pjesnike osnovnih škola Republike Hrvatske. Prosudbeni sud u sastavu: prof. Marinko Kovačević, književnik Alojz Majetić i dr. sc. Branimir Bošnjak svake godine dodjeljuje tri nagrade učenicima osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske te poziva mlade pjesnikinje i pjesnike u literarne radionice u Lukovdol, rodno mjesto pjesnika Ivana Gorana Kovačića.

Učenica je u pratnji mentorice Mirjane Halusek, prof. boravila od 19. do 21. ožujka 2013. u Goranovome zavičaju. U radionicama učestvovali su svi nagrađeni učenici osnovnih i srednjih škola te skupina mladih pjesnika srednjoškolaca iz Rijeke. Radionice vodili su književnici Miroslav Mićanović i Tomislav Zagoda zajedno s organizatorom literarnih radionica Goranovoga proljeće profesorom Marinkom Kovačevićem. Ozračje bilo je vrlo poticajno za mlade umjetnike riječi, a učenička međusobna komunikacija vrlo kreativna, nadahnuta i konstruktivna. Mladi pjesnici čitali su svoje radove i međusobno komentirali, uočavali nove ideje i jedan drugoga poticali na razvitak pisanja. Književnici su savjetovali i ukazivali na različite načine stvaranja te izdvojili korisne naslove domaćih i svjetskih pjesnika. Učenicima su predstavljeni i naslovi antologijskih zbirki pjesama koje mogu pomoći pri traženju i izgrađivanju vlastitoga stila.

Na otvorenju Goranovoga proljeća u Lukovdolu Jelena je nastupala recitirajući svoju pjesmu u prozi Zora i svojim nastupom ostavila dojam mlade pjesnikinje koja sigurno gradi osobni stil. U Memorijalnom muzeju Ivana Gorana Kovačića sniman je dokumentarni film o mladim pjesnicima Goranovoga proljeća 2013. Na snimanju Jelena je izvodila iz svoga opusa pjesmu Šuma.

Boravak u Gorskome kotaru i druženje s mladim pjesnicima i književnicima iskustveno je obogatio sve učesnike i potaknuo na daljnje stvaralaštvo.

Više slika pogledajte u foto galeriji.

Mirjana Halusek, prof.