« Kolovoz 2022 »

<<<<

GRUPA MEDIJSKA KULTURA

IZDVOJENO

Ispis statistike od 8. 9. 2021.

Projekt "Znanjem protiv mržnje"
Autor: Darko Krznar, 17. 11. 2012.

Udruga za edukaciju i promicanje ljudskih prava provodi projekt „Znanjem protiv mržnje". Projekt je podržala Varaždinska županija, a uključili su se i učenici II.osnovne škole Varaždin.

Ciljevi projekta su: upoznati učenike s poviješću mržnje i diskriminacije ljudi zbog drugačijega podrijetla, aktivno uključivanje u prevenciju nasilja u svojoj okolini, upoznati povijest i kulturnu baštinu zavičaja, potaknuti na zauzimanje pozitivnoga stava prema pripadnicima manjina te osuditi progone nevinih ljudi.

Jedan od projektnih zadataka je i obilježavanje 9. studenoga - Međunarodnoga dana borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije.

Tim povodom učenice 8.d razreda Anamarija Mašić, Lorena Brašnić, Karla Horvat i Lucija Tesla sudjelovale su u sadnji šafrana na Židovskome groblju u Varaždinu. Šafran je simbol stradanja židovskoga naroda u holokaustu, ali i simbol njihovoga preživljavanja.

Nakon obilaska groblja održana je projekcija dokumentarnoga filma „Moramo pamtiti" i okrugli stol na temu „Znanjem protiv mržnje“ u prostorijama Glazbene škole u Varaždinu.

Naročito je bio zanimljiv razgovor s konzulicom države Izrael u Zagrebu, gđom. Michal Herskovitz  koja  je rado odgovorila na sva učenička pitanja vezana uz židovsku kulturu i običaje.

U razgovoru su dotaknute i teme iz našega okruženja s neizostavnim pitanjem. Ima li ksenofobije u Hrvatskoj i jesmo li kao narod skloni predrasudama?

Ovaj projekt je dotakao neka osjetljiva pitanja i teme iz prošlosti, ali i svakodnevnoga života. Pokazalo se da su učenici jako zainteresirani za ovakav način učenja i razmjene iskustava sa svojim vršnjacima pa se nadamo da će se ovakvi susreti i nastaviti.

Više slika potražite u galeriji.

Učiteljica povijesti: Sanja Posavec, prof.