Terenska nastava Rijeka-Krk
Autor: Darko Krznar, 28. 10. 2012.

Učenici 8.a i 8.b razreda 16. listopada 2012. godine  sudjelovali su u  terenskoj nastavi u Rijeci i na otoku Krku.

Ostvarena je nastava informatike i hrvatskoga jezika. Pratnja učenicima bili su predmetni učitelji : Darko Krznar (informatika), Maja Šmic Dugandžić (hrvatski jezik), te razrednice Višnja Tenčić (matematika) i Goranka Hasanović (tjelesna i zdrastvena kultura).

Putovanje je započelo u ranim jutarnjm satima u kišovitom Varaždinu, gdje su se okupili pospani, ali radišni učenici. Tijekom putovanja, unatoč kiši i lošem vremenu,  učenici su marljivo izvršavali zadatke hrvatskoga jezika i  fotografski bilježili prirodu te stvarali slikovit opis  krajeva kojima putuju. Prvo odredište, kojim je započela terenska nastava i kojim nam se sunce osmjehnulo, bio je Muzej starih računala i tehnologije u Rijeci, popularno zvan Peek&Poke. Učenike je dočekao voditelj muzeja i ukratko ih izvijestio o svemu što se nalazi u muzeju. Također, upoznao ih je s  prvim računalima, kalkulatorima, video igrama, tehnološkim uređajima i  velikanima informatičke povijesti. Nakon zanimljive informatičke povijesti, učenici su se uputili na otok Krk i drugo odredište, špilju Biserujku. Špilja, 13 metara ispod razine zemlje, bila je pravi izazov i pustolovina za učenike. Učenici su pažljivo koračali mokrom stazom i skliskim stepenicama špilje, te bilježili nova iskustva. Pod stručnim vodstvom domaćice, upoznali su endemične vrste životinjskog svijeta špilje Biserujke. Razigrani i pustolovnog duha, uputili su se na svoje posljednje odredište – Jurandvor. Stručno predavanje o nastanku crkve sv. Lucije i spomenika hrvatske kulture i pismenosti, Bašćanske ploče, bilo je podsjetnik na povijest koja je obilježila hrvatski jeziki i pismo. Učenici su posjetili crkvu  sv. Lucije i mjesto pronalaska Bašćanske ploče. Znamenitosti su zabilježili svojim fotoaparatima. Odradivši  sve  zadaće koje smo namijenili, uputili smo se u Bašku. Pljusak koji nas je dočekao, nije omeo učenike da pohite do obale i smoče noge u Jadranskom moru, a neke je uputio u restorane na kušanje morskih delicija. Zadovoljni, siti i već pomalo umorni, uputili su se prema autobusu. Povratkom u Varaždin, završila je terenska nastava.

Maja Šmic Dugandžić