« Kolovoz 2022 »

<<<<

GRUPA MEDIJSKA KULTURA

IZDVOJENO

Ispis statistike od 8. 9. 2021.

Terenska nastava Žumberak-Samoborsko gorje
Autor: Darko Krznar, 21. 10. 2012.

Terenska nastava iz prirode, geografije, hrvatskoga jezika i likovne kulture za šeste razrede (6.a/b/c/d) održana je 10. i 12. listopada 2012. godine na području PP Žumberak i Samoborskog gorja pod vodstvom učiteljice Nade Zgrebec, Nikoline Mikulek, Maje Šmic Dugandžić i Ines Cafuk. Učenici su s veseljem sudjelovali u svim zadanim aktivnostima i proveli vrlo edukativan dan u prirodi.

Prava, ali nimalo laka zadaća, koja se nametnula učenicima, bila je potraga za skrivenim blagom zametnutim u Žumberačkoj šumi. Orijentacijom pomoću kompasa, karte, drva, raznih biljaka, ali i vlastite intuicije, učenici su se uputili u šumu i prateći naputke tražili skriveno blago. Tražeći blago, susreli su se s mnogim biljnim i životinjskim vrstama tog područja. Paprati, gljive muhare, pjegavi daždevnjak, stabla hrasta cerna, breze, tajnoviti miris šume, tumuli, pokoja kap kiše i usputne zamke učenicima su zadavale dodatne glavobolje u traženju blaga. No, svojim orijentacijskim sposobnostima i snalažljivošću pomoći uputa učenici su brzo i uspješno ispunili zadatak i pronašli skriveno blago. Škrinjica s bombonima, skriveno blago, za kojim su učenici tragali bila je nagrada za njihov trud i stečeno znanje o prirodi. Osim prirodnih i geografski znanja, učenici su se iskazali i u znanju hrvatskoga jezika. Njihov idući zadatak bio je opis šume doživljen pjesničkim slikama, točnije svim osjetilima – vizualnim, auditivnim, olfaktivnim, taktilnim i gustativnim. Nakon intenzivno doživljene pustolovine, izrade sunčanog sata, bajkovitog opisa šume i zadovoljna trbuha, učenici su svoj utisak, uz pomoć učiteljice likovne kulture prenijeli na papir. Odradivši  predviđen posao, krenuli smo u Samobor, grad u kojem je slijedilo pravo slatko opuštanje. Šetnja ovim malim, ali pitoresknim gradom, kremšnite, vruća čokolada, pečeni kesteni, kesten rolade i ostale poslastice obilježile su kraj našeg druženja i uputile nas u naš grad, Varaždin.

Maja Šmic Dugandžić