Započinje digitalna transformacija II. osnovne škole Varaždin
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 13. 7. 2022.

Full STEAM Ahead!

Znanost, tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika

II. osnovna škola Varaždin bila je domaćin konferenciji na kojoj se istaknula važnost projekta Full STEAM Ahead! kojim se promiče digitalna transformacija škole. Ravnateljica Škole Sanja Posavec, prof. istaknula je zadovoljstvo zbog odobrenoga projekta kojim će se uveliko produbiti digitalna pismenost učenika i učitelja te stvoriti bolji uvjeti rada opremljenijim učionicama novom tehnologijom.

Prisutne je pozdravio gradonačelnik Varaždina dr. sc. Neven Bosilj koji je podržao nastojanja Škole u daljnjemu razvitku tehnološkoga napretka koji je neizostavan u suvremenomu svijetu. Pročelnica upravnoga odjela za društvene djelatnosti Danijela Vusić svojim prisustvom podržala je događanja na Školi. O značaju projekta govorio je njegov koordinator izv. prof. dr. sc. Markus Schatten koji je i voditelj Laboratorija za umjetnu inteligenciju na Fakultetu organizacije i informatike, a uveliko je pripomogao da Škola dobije projekt. Prodekan FOI-ja izv. prof. dr. sc. Igor Balaban također je istaknuo ogromne mogućnosti tehnološkoga napretka Škole koje su se ukazale dobivanjem projekta. CEO Branimir Simic iz NT Gruppen AS sastanku se online pridružio iz Kraljevine Norveške zajedno sa suradnicama Snježanom Šlabek i Lidijom Didi Zaric te izrazio podršku projektu koja se zasniva na obostranoj suradnji. Uz imenovane konferenciji su uz novinare prisustvovali djelatnici Škole i Fakulteta organizacije i informatike koji će surađivati na projektu.

Projekt - Full STEAM Ahead!

Znanost, tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika

Projekt Full STEAM Ahead! financiran je u okviru poziva Jačanje STEM vještina u osnovnim školama i razvoj regionalnih znanstvenih centara za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području s iznosom od 3,3 milijuna kuna bespovratnih sredstava u trajanju od 1. srpnja 2022. do 1. travnja 2024.  Države koje podržavaju i financiraju projekt su Kraljevina Norveška, Island i Lihtenštajn. Sam projekt osmislili su stručnjaci s FOI-ja, a STEM edukaciji dodano je A (engl. art – umjetnost).

Nositelj projekta Full STEAM Ahead! - Znanost, tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika je II. osnovna škola Varaždin, a partneri su Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu i NT Gruppen AS iz Kraljevine Norveške.

U razmatranju ciljeva projekta očekivani su sljedeći rezultati:

II. osnovna škola postat će prva škola na sjeverozapadu Hrvatske koja će imati:

- suvremeno opremljenu učionicu novim računalima za robotiku

- suvremeno opremljenu učionicu za dizajn i razvoj računalnih igara

- sustav proširene stvarnosti SANDBOX

- suvremenu učionicu za 3D ispis (uključuje 3D pisač, CNC stroj i drugu opremu)

- opremljenu zvjezdarnicu (nova kupola, teleskop, sustav za praćenje meteora NOMON)

Očekivane kompetencije koje bi trebali razviti učenici:

- učenje uz pomoć napredne tehnologije i modernih nastavnih sadržaja vezano za STEM   područja

- osnaživanje učenika s posebnim obrazovnim potrebama (podučavanje temeljeno na igrifikaciji, umjetnoj inteligenciji i proširenoj stvarnosti)

Razvojni put učitelja obuhvaća:

- dodatna edukacija za većinu učitelja osobito u STEM području

- uporaba IKT-a u obrazovanju i suvremenih nastavnih metoda te umjetne inteligencije

- najmanje dva učitelja će postati treneri trenera u području uvođenja e-učenja i igrifikacije

Ciljevi su postavljeni, sredstva su osigurana, a radovi kreću punom parom naprijed.

Mirjana Halusek

Foto: Tanja Klaneček