Maturalno putovanje 8.c i 8.d razreda
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 24. 6. 2022.

Dana 18. lipnja 2022. godine 50 učenika 8. c i 8. d razreda u pratnji razrednika 8. c razreda Denisa Baisa, razrednice 8. d razreda Marijane Keresteš, ravnateljice Sanje Posavec te učiteljice kemije Ksenije Pintarić zaputilo se na maturalno putovanje na otok Korčulu s jednodnevnim izletom na otok Mljet. Polazak je bio ispred škole u 3.00 sata.

Na putu za Korčulu posjetili smo grad Split te smo u pratnji vodiča obišli sve važnije znamenitosti 'grada pod Marjanom': Dioklecijanova palača, peristil, kip sv. Grgura, riva, Jupiterov hram. Nakon slobodnoga vremena u Splitu, uputili smo se autobusom na poluotok Pelješac pritom nakratko stavši u Neumu. Iz mjesta Orebić na Pelješcu trajektom smo se uputili prema gradu Korčuli gdje smo stigli oko 18.00 sati. Preostalo vrijeme suncem obasjanog dana iskoristili smo za kupanje, a nakon večere, u sumraku prvoga dana posjetili smo i sam grad Korčulu gdje su učenici upoznati s planom za idući dan, a to je razgledavanje stare gradske jezgre.

Prijepodne drugoga dana smo zato iskoristili za posjet staroj gradskoj jezgri rodnoga mjesta Marka Pola te uz pratnju vodiča obišli sve bitnije znamenitosti. Nakon ručka, poslijepodnevni sati prošli su uz kupanje i sunčanje na plaži, skakanju s mola, kupanju u bazenu te igranju odbojke na usijanom, 40 Celzijevih stupnjeva vrućem terenu.

Treći dan bio je rezerviran za jednodnevni izlet na otok Mljet na koji smo se nakon doručka u jutarnjim satima uputili brodicom. Učenici su do ručka u hotelu Odisej dobili slobodno vrijeme za kupanje u naselju Pomena, a nakon ručka uputili su se prema nacionalnom parku Mljet. Uslijedilo je dvosatno razgledavanje prirodnih ljepota i kulturne baštine nacionalnoga parka uz pratnju vodiča. Pri povratku s Mljeta učenici slobodno vrijeme koriste za kupanje.

U prijepodnevnim satima četvrtoga dana posjetili smo Velu Luku, rodno mjesto poznatoga hrvatskoga kantautora Olivera Dragojevića. Nakon ručka, zaputili smo se prema Lumbardi gdje su učenici uživali na pješčanoj plaži Bilin žal plivajući, igrajući picigin, odbojku te ragbi u plićaku spomenute plaže. Po povratku s plaže učenici počinju sređivati sobe i polako se pakirati za odlazak kući sljedećega dana. Zadnji put smo posjetili grad Korčulu gdje su učenici kupili suvenire.

Zadnjega dana, nakon doručka, pokupili smo lunch-pakete te se uputili prema trajektu za Orebić. U prijepodnevnim satima stigli smo u grad Ston gdje smo posjetili najstariju solanu u Europi te se upoznali s procesom proizvodnje i distribucije soli. Nakon slobodnoga vremena u samom gradu uputili smo se prema Varaždinu. Na povratku prema domu u autobusu su održane spontane karaoke na kojima su učenici mogli pokazati sav svoj glazbeni talent. Shvativši da im je to možda i posljednji put kad će svi zajedno biti na okupu, učenici su pustili i pokoju suzu i na taj se način vrlo emotivno oprostili od svojih kolega i učitelja. U Varaždin smo puni dojmova i emocija stigli u 22:15 h.

Denis Bais