„Zapadna obala Europe - Portugal“
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 9. 6. 2022.

Rad, želja za uspjehom, predanost, učenje i trud doveli su me do dvaju predivnih putovanja o kojima sam nekada mogao samo sanjati. Slobodno mogu reći da je ovo moja godina jer sam upravo zahvaljujući svemu navedenome u mjesec dana dvaput bio u Portugalu.

Prvo putovanje bilo je u sklopu Erasmus+ projekta Human Rights Education na koje smo se uputili kao predstavnici naše škole u pratnji dviju učiteljica. Let avionom do Madeire, uzbuđenje, radost ispreplitali su se u nama.

Prekrasan je osjećaj kako u četiri dana možeš osjetiti bliskost i prijateljstvo. Bogatstvo zbog novih poznanstava, iskustava, ali i doživljaj jednoga bisera usred Atlantskoga oceana ispunili su me srećom i željom za ponovnim susretom i povratkom.

Moja avantura i doživljaj Portugala ovdje nisu stali. Nakon tjedan dana boravka u Hrvatskoj, pakiram kofere, robota i krećem ponovo u Portugal. Moja sljedeća destinacija je Porto – Guimares.

Nijedan vikend proteklih mjeseci ove godine nije prošao bez vježbi, traženja najboljih rješenja, sportski rečeno ‘treninga’ za prvo natjecanje ‘uživo’ nakon više od dviju godina online sučeljavanja s najboljim robotičarim Europe. Dočekali smo taj portugalski Guimarães i razveselili sve: odnosom, rješenjima, radom, temperamentom – i naposljetku – rezultatom.

Hrvatska je u devet kategorija imala 14 ekipa, 37 natjecatelja i natjecateljica te 11 mentora. Natjecanje je organizirano u blizini Porta u mjestu Guimares. 900 sudionika, 150 timova, 21 zemlja borila se na europskom Robocup natjecanju. Radom i trudom uspio sam se plasirati na ovo natjecanje i u timu s dvojicom svojih prijatelja predstavljao Hrvatsku u kategoriji RESCUE LINE. Bit moje kategorije jest programirati robota koji predstavlja vatrogasce ili spasioce koji zaobilaze prepreke i dolaze do prostorija u kojima su žrtve. Robot mora prvo spašavat žive, a na kraju mrtve. Ograničeno mi je vrijeme i naravno robot ne odradi uvijek sve kako sam zamislio. Natjecanje je trajalo pet dana i bilo je izrazito zahtjevno, ali istovremeno i velika škola za mene. Svaki dan nove prepreke i zadaci za robote postaju sve teži i teži. Natjecao sam se u zahtjevnoj kategoriji gdje su prvenstveno srednjoškolci i osvojenim  šestim mjestom sam ponosan jer je bilo puno uspona i padova.

Večeri nakon natjecanja provodili smo u gradu Guimares koji datira još iz 10. stoljeća i poznat je kao kolijevka portugalskoga identiteta. Smješten je pedesetak kilometara od Porta i ima oko 160.000 stanovnika. Svakako moram istaknuti da je portugalski mentalitet i ljudi koje sam upoznao na mene ostavili utisak toplih, vrijednih i veoma druželjubivih ljudi.

Nakon svih teškoća i borbi s robotima, programima, shvaćam da smo pobjednici upravo mi Hrvati. Dolazimo iz jedne male zemlje, naši roboti su u odnosu na robote drugih država zapravo vrlo jednostavni, mogu iskreno reći lošiji, ali naša volja i želja za pobjedom donosi nam na ovom natjecanju četiri zlatne medalje, dvije srebrne i jednu brončanu.

Ukratko mogu reći da sam sanjao svoj san i sretan sam što mogu svoje iskustvo podijeliti sa svojim prijateljima, učiteljima i školom bez čije potpore, povjerenja ne bih ovoliko ostvario.

Obrigado  Guimares

Franko Prikratki, 8. c