« Travanj 2021 »

Dan sigurnijeg interneta
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 15. 2. 2021.

Učenici i učitelji II. Osnovne škole Varaždin i ove su školske godine različitim aktivnostima  9. veljače 2021. obilježili Dan sigurnijeg interneta. Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“
U novije se vrijeme naglasak s kreiranja "sigurnijeg" interneta u području sigurnosti na internetu preusmjerio na stvaranje "boljeg" interneta u kojem djeca, učitelji, socijalni radnici, pa čak i predstavnici industrije, zakonodavci i političari imaju važnu ulogu. Naš je zadatak promicati bolji internet kroz ohrabrivanje uključivanja ljudi u dobre prilike koje se nude na internetu, uz istovremeno davanje informacija, znanja i potpore  potrebne za suočavanje s potencijalnim rizicima. (izvor: sini.hr)

Učenici 1 do 3. razreda imali su edukativnu radionicu na temu sigurnost i zaštita na internetu, gdje su se kroz raspravu i edukativnim filmovima upoznali s pravilima ponašanja na internetu i kako se zaštititi. Potom su odigrali edukativnu igru "Dabrica Darka otkriva digitalni svijet" gdje je veliki broj učenika došao do kraja igrice i dobio virtualnu diplomu. Učenici 2. razreda sudjelovali su u Kahoot kvizu kako zaštititi svoje podatke kada su online te su na taj način provjerili svoje znanje o sigurnosti na internetu.
"Dabrica Darka otkriva digitalni svijet" edukativna je igra koja je nastala kroz projekt "Growing up on a safer Internet" (Odrastanje uz sigurniji internet) koji je sufinancirao Google.org. Projekt pokušava razviti svijest o primjeni, posljedicama te pravima i odgovornostima digitalnih građana prilikom upotrebe digitalne tehnologije u osobnom i profesionalnom životu. (izvor: ucitelji.hr)

Učenici 4. do 7. razreda imali su također edukativne radionice koristeći promotivne materijale https://csi.hr/dan-sigurnijeg-interneta/ , zatim su izrađivali Sway uratke   (4. razred), mentalne mape (5.razred) i  prezentacije (7.razred) na teme pravila ponašanja na internetu te kako učiniti internet sigurnijim.

Marinela Schatten

Ljiljana Inkret-Martinčević