„Znanjem protiv mržnje“ - Projekt „Šafran“
Autor: Marta Cepanec, 11. 11. 2019.

Projekt Šafran irska je inicijativa koja trenutačno obuhvaća nekoliko europskih država. Projekt je edukativnoga sadržaja,  pod pokroviteljstvom Varaždinske županije, a njime se obilježava 81. godišnjica Kristalne noći u Njemačkoj.

Glavna aktivnost projekta je sadnja lukovica žutoga šafrana koje se ujesen sade u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece stradale tijekom Holokausta. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Šafran cvate krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnoga dana sjećanja na Holokaust (27. siječnja).

Tim su povodom učenici  naše škole sudjelovali u aktivnostima na Židovskome groblju u Varaždinu.  Lovro Buhin, Lea Hiršzon, Jana Ivančević i Jana Komes su zajedno s učenicima osnovnih i srednjih škola  Varaždinske županije sudjelovali u radionici s ciljem učenja o toleranciji, razlikama, međukulturnom i religijskom dijalogu, pravima manjina, ksenofobiji.

Sudjelovanje u Projektu Šafran predstavlja opipljiv način za upoznavanje mladih ljudi s temom Holokausta i za podizanje svijesti o opasnostima rasizma i netolerantnosti, o važnosti poštovanja prema svim ljudima bez obzira na njihovu etničku pripadnost, invalidnost, seksualnu orijentaciju ili vjerska uvjerenja.

Sanja Posavec, prof. povijesti