« Studeni 2018 »

6. b i 6. d razred na Papuku
Autor: Marta Cepanec, 29. 10. 2018.

U sklopu planirane terenske nastave naš je razred, zajedno sa 6. b razredom, 16. listopada 2018. posjetio Park prirode Papuk.

Polazak je bio u 7 sati. Zavojitim cestama uspinjali smo se do Planinarskoga doma Jankovac gdje nas je dočekao vodič, rendžer Mirko. Rendžer nam je najprije održao zanimljivo predavanje o Papuku, GPS uređajima te o geocachingu. Geocaching predstavlja novu vrstu igre lova na skriveno blago. Nakon održane prezentacije rendžer nas je poveo u šetnju šumom kako bismo pomoću karte i GPS uređaja našli jednu kutijicu s blagom skrivenu na izvoru potoka Jankovca. Nakon traženja i traženja blago je konačno našao jedan učenik iz 6. b razreda. Krenuli smo dalje u razgledavanje prirodnih ljepota Papuka. Najprije smo zastali kod geološkoga stupa te naučili kakve sve vrste kamenja leže u podlozi Papuka te kako su velika Jankovačka jezera nastala iz blatnjavoga potoka. Posjetili smo i grob grofa Jankovića, špilju hajduka Maksima Bojanića, staklarsko groblje te jankovački slap Skakavac. Vidjeli smo različita drveća, čuli zanimljivosti o životinjama koje žive u šumi te kušali bukvicu, plod drveta bukve. Šetnjom smo zaokružili park prirode te se vratili na mjesto s kojega smo krenuli. Ručali smo u Planinarskome domu Jankovac, a nakon ručka i igranja na obližnjemu igralištu krenuli smo kući. Od svježega zraka, hodanja, igre i uživanja u ljepotama Papuka bili smo pomalo umorni, ali i zadovoljni. Kući smo se vratili puni pozitivnih dojmova i novih spoznaja.

U pratnji učenika bili su razrednici Ksenija Pintarić i Dejan Mašić te učiteljice Jasmina Varga i Nikolina Mikulek Slunjski.

Jana Sabljak i Jaka Patafta, 6. d