« Kolovoz 2018 »

Završna anketa  ZDRAVOKRET

Nacionalni park Sjeverni Velebit
Autor: Marta Cepanec, 13. 6. 2018.

Učenici 8.c i 8.d razreda odradili su terensku nastavu na prostoru NP Sjeverni Velebit, 4. lipnja 2018.g.

Na  početku razgledavanja  posjetili su „Kuću Velebita“ , novi interaktivni muzej u Krasnom.  Uz iscrpno i stručno vodstvo, učenici su se upoznali s biljnim i životinjskim svijetom Velebita, geološkim postankom i reljefnim oblicima te načinom života ljudi na velebitskim padinama.

Učenici su posebno bili oduševljeni „ buromatom“ – napravom koja simulira prave udare bure u svoj njezinoj snazi.  Ipak je bura zaštitni znak Velebita.

Put smo nastavili prema samom NP Sjeverni Velebit. U pratnji  vodiča popeli smo se na Zavižan . Odmorili se u planinarskom domu na 1594 m nadmorske visine. Prošetali smo Velebitskim botaničkim vrtom koji je proglašen spomenikom parkovne  arhitekture.

Oduševljeni pogledom na more i prekrasnim pejzažima  „ netaknute  divljine“ te surovog krša u punoj raskoši,  spustili smo se s najduže i površinom najveće planine u Hrvatskoj.

Sljedeće odredište – Kuterevo ( azil za napuštene medvjede).  Uz inspirativnu priču mlade volonterke pokušali smo razumjeti vrijednost volonterskoga rada koji u Hrvatskoj još nije dovoljno prepoznat.

Prepuni dojmova krenuli smo prema Varaždinu. Pomalo umorni, ali uvjereni da ćemo se opet vratiti ..... jer: „ Ljudi osvajaju planine, a Velebit osvaja ljude!“

U pratnji učenika bile su učiteljice: Tanja Klaneček (njemački jezik), Dubravka Pavlić ( engleski jezik) , Mirjana Halusek (hrvatski jezik) i Sanja Posavec

(geografija).

Sanja Posavec, prof.