Posjet osmih razreda Vukovaru
Autor: Nataša Narančić, 7. 12. 2016.

Učenici osmih razreda II. osnovne škole Varaždin krenuli su 30. studenog 2016. godine u dvodnevni posjet Vukovaru, u sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“.

Osnovni cilj projekta bio je učenike pobliže upoznati s događanjima u Domovinskom ratu i Bitkom za Vukovar, o čemu je bilo riječi na prvom predavanju koje su učenici odslušali u „Memorijalnom centru Domovinskog rata Vukovar“. Nakon predavanja, učenici su posjetili Gradski muzej Vukovar te Muzej vučedolske kulture, a zatim su se zaputili prema hostelu „Dubrovnik“ gdje su imali organizirani smještaj i prehranu.

Sljedeći dan, nakon doručka, učenici su posjetili i Spomen-dom Ovčara, Masovnu grobnicu Ovčara, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991., Memorijalno groblje žrtava Domovinskoga rata te Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti.

Posjet je završio sudjelovanjem u kvizu znanja u kojemu su sudjelovala po dva učenika iz svake škole. Pitanja su bila vezana uz sve ono što su učenici čuli i vidjeli tijekom prethodna dva dana, a naša je škola, na čelu s predstavnicima Editom Lukić (8.d) te Patrikom Vincekovićem (8.b) osvojila prvo mjesto.

Dirnuti svime što su čuli te obogaćeni novim spoznajama, učenici su puni dojmova krenuli prema Varaždinu 1. prosinca oko 16 sati.

Autori: učenici 8.c razreda

Povodom osvojenog prvog mjesta na kvizu znanja, Novinarska skupina II. osnovne škole napravila je i kratki intervju s učenicom Editom Lukić koja je zajedno s Patrikom Vincekovićem predstavljala našu školu.

Novinarke: Čestitamo na osvojenom prvom mjestu!

Edita: Hvala!

Novinarke: Koji su tvoji dojmovi nakon posjeta Vukovaru?

Edita: U Vukovaru je za mene bilo jako poučno, zanimljivo te sam puno naučila o Domovinskom ratu i što se ljudima koji su sudjelovali u njemu događalo.

Novinarke: Jeste li bili upoznati s time da će na kraju vašeg posjeta Vukovaru biti organizirano ovakvo natjecanje?

Edita: Da, bili smo.

Novinarke: Možeš li nam ukratko upisati kako je kviz izgledao?

Edita: Naravno. U kvizu je sudjelovalo pet osnovnih škola koje su predstavljale po dva učenika. Bilo nam je postavljeno dvadeset pitanja vezanih uz Vukovar. Na pitanja smo odgovarali tabletom, a točni odgovori prikazivali su se projektorom. Imala sam sedamnaest točnih odgovora.

Novinarke: Jesi li očekivala da ćete osvojiti prvo mjesto?

Edita: Nisam to očekivala.

Novinarke: Kako si se osjećala nakon proglašenja pobjednika?

Edita: Osjećala sam se sretno, zadovoljno i, naravno, ponosno.

Novinarke: Koliko ti je pomogla podrška tvojih kolega iz publike?

Edita: Puno mi je pomogla!

Novinarke: Možeš li nam opisati kako je izlet u Vukovaru izgledao?

Tamo smo bili dva dana i posjetili smo puno zanimljivih mjesta, a neka od njih su Muzej vučedolske kulture, Spomen-dom, Bolnica, Ovčara, Groblje te smo bili na nekoliko predavanja. Vukovar je tužno mjesto gdje su se događale užasne stvari.

Ana Dilger-Pintarić i Anja Fošnar