« Rujan 2017 »

Terenska nastava Istra
Autor: Darko Krznar, 14. 11. 2016.

Učenici 8.c i 8.d razreda, u pratnji predmetnih učiteljica Sanje Posavec, Ksenije Pintarić. Tihane Denac i Maje Šmic, 2. studenoga 2016. godine, u ranim jutarnjim satima uputili su se prema Istri.

Preko glavnog grada Zagreba, autocestom prema Rijeci, primorskim putevima do odredišta (Vela Draga, Hum, Roč , Motovun) pažjivo su bilježili i pratili sve izrečeno. Poučna staza, Vela Draga, obilježena svojim primorskim reljefom poslužila je kao zagrijavanje za naredne šetnje koje su uslijedile ulaskom kroz Vrata Huma, najmanjeg grad na svijetu, ujedno poznatog po Aleji glagoljaša i crkvi sv. Jeronima, oslikanoj freskama koje datiraju iz vremena bizantske vladavine. Putevima glagoljskih natpisa i spomenika nastavljen je put do Roča, mjesta tiskanja prve hrvatske tiskane knjige, Kosinjski misal. Geografski smješten na brežuljku, vapnenačkom spoju, s pogledom na vapnenački vijenac Ćićariju. Posljednje odredište bio je Motovun, sklad kulture, povijesti i baštine. Mnoštvom noviteta iz povijesti, geografije, hrvatskoga jezika i kemije potaknulo je glad, te su se učenici uputili u restoran i zadovoljnih lica  krenuli prema Varždinu.

Maja Šmic