Erasmus+ projekt European Makerspace Network, mobilnost učenika, Radom (Poljska)
Autor: Ljiljana Inkret-Martinčević, 20. 6. 2022.

Nakon višetjednoga iščekivanja učenice 8. c razreda Mila Srdelić, Sara Đud, Paula Matejak, Hana Cmrečki Horvat te učenik 8. d razreda Domagoj Šurbek, zajedno s učiteljima Denisom Baisom i Tanjom Klaneček, od 5. do 11. lipnja boravili su u poljskome gradu Radomu na mobilnosti Erasmus+ projekta  European Makerspace Network.

Nakon uzbudljivoga leta do Varšave učenici i učitelji u jutarnjim su satima stigli do gradića Radoma gdje ih je u Osnovnoj školi Hansa Christiana Andersena srdačnim riječima dobrodošlice dočekalo vodstvo škole domaćina ove prve mobilnosti u sklopu projekta.

Uslijedilo je upoznavanje i kolega, kolegica, učenika i učenica iz Poljske, koordinatora projekta Španjolske te Turske.

Učenici osnovne škole u Radomu, zajedno sa svojim učiteljima, pripremili su glazbeno-scensku priredbu kojom su odmah na početku dočarali mali dio bogate poljske kulture i tradicije.

Formalni dio prvoga dana priveden je kraju razgledom grada Radoma i upoznavanjem novoga doma u sljedećih nekoliko dana uz stručno vodstvo.

Učenici su tijekom svoga boravka u Poljskoj sudjelovali u radionicama programiranja robota koristeći Lego Mindstorms. Iako je nekima ovo bio prvi susret s ovakvom vrstom programiranja, učenici su pokazali veliku volju za učenjem i usvajanjem novih vještima uspješno savladavši sve postavljene izazove.

Učenici su u sklopu mobilnosti posjetili i grad Krakov, drugi po veličini grad u Poljskoj, grad bogate povijesti i kulture te više od 750 godina star rudnik soli Bochnia spustivši se na dubinu od  230 metara. Posjetili su ujedno i nacistički koncentracijski logor Majdanek u blizini grada Lublina.

Predzadnji dan boravka u Poljskoj, odnosno u Radomu, svim su sudionicima  na zajedničkoj svečanoj večeri uručeni certifikati za sudjelovanje u ovoj mobilnosti.

Zadnji dan petodnevnoga druženja bio je predviđen za razgled Varšave, glavnoga i najvećega grada Poljske, gdje su učenici, uz najvažnije znamenitosti grada, posjetili i Centrum nauki Kopernik te su sami na više od 450 interaktivnih izložaka otkrivali zakone fizike.

Boravak u Poljskoj, novo iskustvo, nova prijateljstva, bogata gastronomija te kulturne i prirodne ljepote Poljske svima će ostati u lijepome sjećanju. U iščekivanju nove mobilnosti u Tursku - Do widzenia!

Fotografije: http://os-druga-vz.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=48